Sveicināti vortālā www.atkritumi.lv!
 

18.02.2015.

Mobilās aplikācijas par dabu

Mobilās aplikācijas jau ilgāku laiku ir kļuvušas par mūsdienu cilvēka ikdienas dzīves neatņemamu sastāvdaļu. Tieši tādēļ to izstrādātāji rada aizvien jaunas aplikācijas, kas atvieglotu un padarītu krāsaināku cilvēka dzīvi. Jau šobrīd ar mobilo aplikāciju varam noteikt zvaigznājus, koku lapas, vērot tauriņus un klausīties putnu čivināšanā. Daba ir ne vien laukā, bet arī mobilajās ierīcēs. Dabas Diena centās noskaidrot, kuras ir populārākās un jaunākās mobilās aplikācijas par dabu.

Sociālo mediju eksperts Artūrs Mednis norāda, ka mobilajām aplikācijām, kas saistītas ar dabas jomu, ir stabila loma arī nākotnē. «Šobrīd šīs aplikācijas vēl nav attīstījušās tik tālu, lai varētu nodot simtprocentīgi nekļūdīgu informāciju par jebko, kas interesē cilvēkus. Tas var būt dzīvnieks, augs, produkts vai kultūrvēsturisks piemineklis. Tomēr, uzlabojoties arī viedtālruņu tehnoloģiskajām konfigurācijām, tas ir tikai laika jautājums. Jau šobrīd mobilās iekārtas mums kalpo kā sava veida padomdevēji, nākotnē tas noteikti būs vēl izteiktāk,» pārliecināts A. Mednis.

Leafsnap

Ja tomēr nevēlaties lūkoties zvaigznēs, tad interesanta un noderīga varētu būt aplikācija Leafsnap, kas nofotografējot ļauj identificēt dažādu koku un augu lapas. Tiesa gan, šī aplikācija radīta ASV un kādu no Latvijā esošajām augu sugām tur varētu arī neatrast, bet kopumā aplikācija ir interesanta arī mūsu platuma grādos dzīvojošajiem, turklāt iegūstama bez maksas.

Dabasdati

Mobilo aplikāciju piedāvājums pasaules mērogā ir liels un kļūst arvien plašāks. Arī Latvijā ir radītas vairākas aplikācijas latviešu valodā. Viena no jaunākajām ir vēl tikai februāra sākumā palaistā aplikācija Dabasdati.lv, kur ir iespēja ziņot par dabas novērojumiem. To sadarbībā ar SIA Karšu izdevniecība Jāņa sēta izstrādājis Latvijas Dabas fonds. Izmantojot šo mobilo aplikāciju, dabas entuziasti varēs ziņot par saviem novērojumiem uzreiz no notikuma vietas. Latvijā gan šī aplikācija pagaidām būs pieejama vienīgi Android mobilajām ierīcēm.

Star Walk

Tiesa gan, Apple produktu lietotājiem vismaz pasaules mērogā mobilo aplikāciju izvēles iespējamība ir liela. Tā, piemēram, ar aplikāciju Star Walk jeb Pastaiga zvaigznēs nakts pārgājienu ir iespējams padarīt vēl interesantāku. Vienīgais, kas jādara – mobilā ierīce jānovieto pret zvaigžnotajām debesīm, un mobilā aplikācija ļaus noteikt, kādi zvaigznāji un planētas ir redzamas. Izmantojot šo aplikāciju, būs nepieciešams lielisks interneta savienojums un tās ielādēšana mobilajā ierīcē nebūs bez maksas.

iBird

Līdzīgi ar mūsu platuma grādiem būs visaptveroša mobilā aplikācija par putniem – iBird. Tā radīta, pielāgojoties ASV un Lielbritānijas dabai un kalpo kā visaptverošs katalogs, kas ļauj ne vien identificēt putnus, bet arī noteikt tos pēc dziesmas. Aplikācijai ir vairākas versijas – gan bezmaksas, gan maksas, kas piedāvā jau katalogu ar aptuveni 900 putniem.

Baltic Maps, Geocache

Pārgājienu mīļotājiem Latvijā un tuvākajos kaimiņos noderēs Baltic Maps, kur redzami pat mazi lauku ceļi un takas, bet slēpņotājiem – populārais Geocache.

Liene Pālēna
Diena