Sveicināti vortālā www.atkritumi.lv!
 

04.01.2010.

No 1.janvāra 2010.gada dabas resursu nodokļa likme palielināta līdz trīs latiem par tonnu

No 1.janvāra atkritumu glabāšanas maksa poligonos līdzšinējo 1,25 latu vietā būs trīs lati par tonnu, informē atkritumu poligona apsaimniekotāja SIA "Getliņi Eko" valdes priekšsēdētājs Imants Stirāns. "Šī gada sākumā dabas resursu nodokļa likme par vienu tonnu bija 0,75 lati, no 1.jūlija tie bija 1,25 lati par tonnu, šī gada 1.janvārī likme tiek palielināta līdz 3 latiem par tonnu," norāda Stirāns.

Uzņēmuma "Getliņi Eko" valdes priekšsēdētājs arī atzīmē, ka no 2011.gada nodokļu likme par atkritumu glabāšanu būs 5 lati par tonnu, savukārt no 2012.gada - 7 lati par tonnu. Maksas paaugstināšana par atkritumu glabāšanu poligonos saistīta ar izmaiņām Dabas resursu nodokļa likumā. SIA "Getliņi Eko" atkritumu glabāšanas tarifu sadaļa ir nemainīga pēdējos divus gadus, un saistībā ar izmaiņām valsts nodokļu politikā līdzšinējo 10,90 latu vietā no 1.janvāra būs jāmaksā 12,65 lati. Viņš arī stāsta, ka kaimiņvalstīs - Igaunijā un Lietuvā - dabas resursu nodoklis ticis ieviests krietni agrāk un ir nesalīdzināmi lielāks. "Piemēram, Igaunijā maksa par vienas tonnas atkritumu glabāšanu poligonā ir 45 eiro jeb 31,5 lati." "Ja siltuma un elektroenerģijas tarifi Latvijā ir sasnieguši Eiropas līmeni, tad atkritumu tarifi Latvijā joprojām ir trīs līdz piecas reizes zemāki nekā Eiropā. Turklāt vides un ekoloģiskās prasības ir tikpat augstā līmenī kā citās Eiropas valstīs," atzīmē Stirāns. Taču Igaunijā ir cita atkritumu apsaimniekošanas tarifu veidošanas sistēma, tur to nosaka pašvaldība, kamēr Latvijā to nosaka Rīgas pilsētas sabiedrisko pakalpojumu regulators, norāda "Getliņi Eko" valdes priekšsēdētājs.

Grozījumi Dabas resursu nodokļa likumā nosaka, ka augs ne tikai maksa par atkritumu noglabāšanu poligonos, bet arī atkritumu izvedēju noteiktā maksa iedzīvotājiem. Izmaiņas atkritumu operatoru tarifos saistītas tikai ar Dabas nodokļa likmes palielināšanu, jo degvielas cenas samazinājušās, tāpat arī darbaspēka izmaksas sarukušas, atzīmē "Getliņi Eko" valdes priekšsēdētājs. Piemēram, atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums SIA "Eko Rīga" jau iesniedzis atkritumu izvešanas tarifu projektu Rīgas pilsētas sabiedrisko pakalpojumu regulatoram, liecina paziņojums oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis". Pašreiz spēkā esošais tarifs ir 5,98 lati par kubikmetru. Savukārt piedāvātais tarifs ir 6,37 lati par kubikmetru. Piedāvātais tarifs spēkā varētu stāties ar 2010.gada 17.martu.

Ar dabas resursu nodokļa palielināšanu valsts vēlas veicināt atkritumu šķirošanu un samazināt to atkritumu apjomu, kas nokļūst poligonos.

Komentējot risku, ka pie iedzīvotāju šī brīža maksātspējas atkritumi tiks nelegāli izgāzti mežā, Stirāns norāda, ka izvairīties no tā var palīdzēt kardinālas izmaiņas likumdošanā. Revolucionārs solis būtu atkritumu nodevas ieviešana: "Cilvēks, maksājot nekustamā īpašuma nodokli, samaksātu arī atkritumu nodevu, līdz ar to iedzīvotājiem vairs nebūtu ekonomiski izdevīgi vest atkritumus uz mežu, tas veicinātu iedzīvotāju atbildību pret atkritumu nodošanu un šķirošanu, kā arī pieaugtu operatoru un pašvaldības atbildība atkritumu apsaimniekošanā," uzskata Stirāns.

Poligonā "Getliņi" ievesto atkritumu apjoms ir bijis mainīgs šo trīs gadu laikā. 2008.gadā Getliņos ievestas 360 257 tonnas atkritumu, kas ir par 22% mazāk nekā 2007.gadā, kad tika ievestas 412 064 tonnas atkritumu. Atkritumu apjoma samazinājumu uzņēmums skaidro ar ekonomisko krīzi valstī, kas liek mājsaimniecībām veikt pārdomātākus iepirkumus un radīt mazāk sadzīves atkritumu.

"Getliņi Eko" nodarbojas ar Baltijas lielākā atkritumu poligona "Getliņi" apsaimniekošanu Rīgas rajonā, Stopiņu novadā. Uzņēmumā strādā 93 darbinieki. Uzņēmumā "Getliņi Eko" Rīgas pilsētas pašvaldībai pieder 85% kapitāla daļu, bet Stopiņu pagasta padomei - 15% kapitāla daļu.