Sveicināti vortālā www.atkritumi.lv!
 

20.07.2010.

Valsts iestādes pārstrādāšanai nodos papīru, elektriskās iekārtas, baterijas un akumulatorus

Turpmāk ministrijas un to padotības iestādes nodrošinās, lai izlietotais papīrs un nolietotās elektriskās un elektroniskās iekārtas, baterijas un akumulatori tiek nodoti atkārtotai lietošanai vai pārstrādei un reģenerācijai, šodien nolēma valdība.

Lai to panāktu, iestādes var slēgt līgumus par izlietotā papīra, nolietoto elektrisko un elektronisko iekārtu, nolietoto bateriju un akumulatoru dalītu vākšanu un nodošanu atkārtotai lietošanai vai pārstrādei un reģenerācijai ar attiecīgo atkritumu apsaimniekotājiem, kuri saņēmuši atbilstošu vides aizsardzības normatīvajos aktos noteikto atļauju, vai nodot nolietotās elektriskās un elektroniskās iekārtas, nolietotās baterijas un akumulatorus attiecīgo preču piegādātājiem, kuriem ir noslēgts līgums ar attiecīgo atkritumu apsaimniekotājiem.

Tāpat ar nama apsaimniekotāju iespējams slēgt atkritumu apsaimniekošanas līgumu, kurā ietverti nosacījumi par izlietotā papīra, nolietoto elektrisko un elektronisko iekārtu un nolietoto bateriju un akumulatoru dalītu savākšanu un nodošanu atkārtotai lietošanai vai pārstrādei un reģenerācijai.

Iestādes var nodot izlietoto papīru, nolietotās elektriskās un elektroniskās iekārtas un nolietotās baterijas un akumulatorus atkārtotai lietošanai vai pārstrādei un reģenerācijai attiecīgo atkritumu apsaimniekotājiem, kuri saņēmuši atbilstošu vides aizsardzības normatīvajos aktos noteikto atļauju, vai attiecīgo preču piegādātājiem, kuriem ir noslēgts līgums ar attiecīgo atkritumu apsaimniekotājiem, saņemot komersanta izdotu nodošanas - pieņemšanas aktu, kas apliecina attiecīgo atkritumu nodošanas faktu atkārtotai lietošanai vai pārstrādei un reģenerācijai.

Saskaņā ar Eiropas Savienības un nacionālajiem normatīvajiem aktiem un politikas plānošanas dokumentiem atkritumu rašanās novēršanā un atkritumu apsaimniekošanā noteiktais mērķis ir izvirzīts, lai aizsargātu vidi, cilvēku dzīvību un veselību, novēršot atkritumu rašanos, nodrošinot radīto atkritumu dalītu savākšanu un reģenerāciju, kā arī veicinot dabas resursu efektīvu izmantošanu un apglabājamo atkritumu apjoma samazināšanu.

Lai to panāktu, ir svarīgi iesaistīt visus atkritumu radītājus atkritumu šķirošanā un dalītā vākšanā. Šajā sakarā valsts iestāžu iniciatīva un praktiskais piemērs, šķirojot atkritumus un nododot tos kā otrreizējas izejvielas pārstrādei vai reģenerācijai, ir ļoti būtisks ieguldījums atkritumu apsaimniekošanas sistēmas pilnveidošanā un dabas resursu ilgtspējīgā izmantošanā.

Vairākas valsts iestādes jau praksē realizē atbildīgu pieeju atkritumu apsaimniekošanas jautājumiem, šķirojot atkritumus un nododot tos pārstrādei un reģenerācijai. Šādu pieeju nepieciešams ieviest visās valsts iestādēs, kā arī veicināt šādas prakses ieviešanu valsts kapitālsabiedrībās, pašvaldībās, pašvaldību iestādēs un kapitālsabiedrībās.