Sveicināti vortālā www.atkritumi.lv!
 

01.09.2010.

Ideju krātuve – no veca jauns

Ārzemēs un arī pie mums pamazām ieviešas jauns ekoloģiskā termina skaidrojums, saistot to ar neapdomīga patēriņa samazinājumu. Jo mazāk mēs patērējam un apgūstam iemaņas no veca radīt jaunu jeb reciklēt, jo mazāk tiek tērēti neatjaunojamie dabas resursi. Ekoloģisks ir arī pārsvarā tāds, kura radīšanā netiek piesārņota vide, piemēram, organiskā kokvilna – tā netiek apstrādāta, tātad tās ražošana vidi nepiesārņo. To pašu var teikt par keramiskajiem būvmateriāliem, kas top no dabiskām izejvielām un apdedzināšanai izmanto dabas gāzi. Tātad ekoloģisks nozīmē ilgmūžīgus un atjaunojamus priekšmetus, tērpus un būves. Katru priekšmetu, ko plānojat nogādāt atkritumos, varētu aplūkot no cita skatpunkta un padomāt, kā tas saimniecībā būtu izmantojams turpmāk. Piemēram, drēbes iespējams pāršūt, no diviem apnikušiem tērpiem var izgatavot vienu jaunu un modernu. Latvijas dizaina projektā "RECYCLED.LV" (interneta adrese: www.recycled.lv, sadaļa Idejas) ikvienam iespējams "nošpikot" līdzcilvēku un profesionālu dizaineru radītas idejas, bet slinkajiem vai nevaļīgajiem – iegādāties dizaineru radītus šādus oriģinālus otrreizējus priekšmetus. Daudz interesanta var pasmelties arī ārzemju vietnēs. Piemēram, Portugālē dzīvojoša latviete pat pamanījusies izgatavot naudas maciņus no vecām sulu tetrapakām un radīt savu mazo biznesu ar šo maciņu pārdošanu – Portugālē tiem ir liela piekrišana.

Radošas idejas

Dizainere Ināra Gauja aicina izmantot personīgos radošos resursus un dažādos veidos pagarināt lietu kalpošanas mūžu, "iepūšot tām arvien jaunu elpu". Lūk, ierosmei dažas idejas.

- Lielas, vecas koka karotes kauss var kļūt par trauku cukura graudiem vai arī par ziepju trauku.

- Gadījies lieks grābeklis? Apgrieziet to otrādi – ar zariem uz augšu, piestipriniet pie sienas un jums būs drēbju pakaramais.

- Skārda spainis vai vecs alumīnija katls var kļūt par jaunas, modernas lampas kupolu.

- No diviem vīriešu krekliem ir sašujami oriģināli sieviešu svārki, no divām biksēm sašujamas modernas bikses ar pazemināto stakli.

- No alus pudeļu korķīšiem, tos salokot, izgatavojamas modernas kaklarotas vai rokassprādzes.

- No veca loga rāmja iespējams izgatavot ietvaru spogulim.

"Ekoloģiskam dzīvesveidam atbilstoši ir netērēt resursus izejvielām un to apstrādei, bet izmantot radošos resursus, kas nekad neizsīkst. Šādas otrreizējas, pārradītas lietas izvēlas personības ar stabilu pašcieņu, kas novērtē oriģinalitāti un kam nav nepieciešams slavens komerczīmols savas vērtības pierādīšanai," saka dizainere.

Ekovides filozofija

Dizainere Ingrīda Zābere nupat atgriezusies no Neapoles, kur augstskolā aizstāvējusi maģistra darbu ar reciklēto tērpu kolekciju. Atšķirībā no citiem maģistrantūras studentiem I. Zāberes kolekcija izmaksāja daudz mazāk, izskatoties tikpat vērtīga kā citu studentu veikums. Ingrīda Zābere norāda uz trim veidiem, ko iespējams darīt ar lietām, lai tās nekļūtu par atkritumiem.

Vislabāk, ja tiek novērsta atkritumu veidošanās, piemēram, mēbeles var kalpot vairākām paaudzēm.

Atkritumu daudzumu iespējams samazināt, izvēloties ilgmūžīgas lietas un tās lietojot ar apdomu, kā arī atsakoties no vienreiz izmantojamām lietām.

Ja lieta apnikusi, tai noteikti iespējams atrast jaunu izmantojumu, mainot tās funkciju, pirms tā tiek izmesta atkritumos.

Ingrīda Zābere: "Visātrāk un vienkāršāk ekoloģisko filozofiju sadzīvē iespējams ieviest ar vecu mēbeļu atjaunošanu un drēbju pāršūšanu, ņemot talkā asprātību un izdomu. Šā gada Ņujorkas modes nedēļā pirmo reizi iekļauta ekomode – divi augstās modes dizaineri demonstrēja recycled tērpu kolekcijas (jauni tērpi no lietotām drēbēm). Tā ir zīme, ka šī mode tūlīt iegūs milzu popularitāti un tiks uzskatīta par stilīgu jaunu tērpa sašūšana no lietotām drēbēm. Vēl viens piemērs – studējot Neapolē, kursa darbu skiču noformēšanai nepirku plastikas mapes un caurspīdīgās kabatiņas, bet gan paņēmu vecu modes žurnālu un tajā uz lapām ielīmēju savas skices – ļoti ērti, ekonomiski, turklāt liecina par ekoloģiskas domāšanas iemiesojumu sadzīvē."

Agrita Lūse
Latvijas Avīze