Sveicināti vortālā www.atkritumi.lv!
 

23.02.2014.

No atkritumiem par dizainu

Tie, kas atceras padomju laikus, atmiņā droši vien saglabājuši gājienus uz stikla taras nodošanas punktiem ar salasītām alus pudelēm, par kurām iekasētās kapeikas tika pārvērstas saldējumā vai citos našķos vai iemestas krājkasē, lai sataupītu kam ļoti kārotam. Stikla taras punkti bija teju uz katra stūra! Mūsdienās atkritumu apsaimniekošanas nozare ir daudz attīstītāka, tāpēc taras punktu vietā ir speciāli konteineri, un tiešā veidā nodot izlietoto iepakojumu var tikai retās vietās.

Nodotā stikla tara nonāk pie produktu ražotājiem, kuri to izmanto atkārtoti, savukārt šķiroto stiklu ved uz pārstrādes uzņēmumiem, kur no tā ražo jaunu stikla iepakojumu. Ir arī trešā iespēja, un to atklājuši radoši domājoši cilvēki, izveidojot dizaina objektu veikaliņu Buteljons, kurā vecas pudeles pārtop mākslinieciskos sadzīves priekšmetos.

«No pudelēm taisām vāzes, glāzes, šķīvīšus, lampas un vēl šo to. Tās pērk kā dāvanas gan individuālie klienti, gan korporatīvie. Visiecienītākās ir vīna glāzes, un kaut arī jūtam, ka pircēju aktivitāte ir sezonāla, no atkritumiem par dizainu pie mums pārtop vairāki tūkstoši pudeļu gadā,» stāsta Buteljona īpašniece Kristīne Beņķe. Faktiski no jebkuras pudeles esot iespējams izgatavot kādu dizaina trauku, bet visvairāk pie māksliniekiem nonāk alus un vīna pudeles. Patīkot atrast un izdomāt jaunu izskatu arī dažādām citām interesantas formas pudelēm. Kristīne smejas – pudeles uz pārstrādi atnāk pašas. Atnes paziņas, zinātāji par Buteljona darbību, atsaucīgi esot tuvējo kafejnīcu īpašnieki, kas atdod tukšo taru. «Mums ir darbnīciņa, kur stiklu griežam, slīpējam. Drusku arī ar kausēšanu darbojamies. Kausējot šādos apstākļos, kā darām mēs, stiklu deformē, bet neizkausē pilnībā – mums nav tādas jaudas kā pārstrādes rūpnīcā, tomēr mazāk izmantojam enerģiju, nekā izgatavojot jaunu,» atklāj Kristīne. Iedzīvinot ideju par Buteljonu, svarīgi bijis ne tikai sākt interesantu biznesu un radīt dizaina priekšmetus, kas ir roku darbs un katrs ar individuālu raksturu, bet arī ētiskais faktors, ka šāda veida darbošanās saudzē apkārtējo vidi un nes zaļo vēsti sabiedrībā.

Inga Melberga
Diena