Sveicināti vortālā www.atkritumi.lv!
 

17.03.2014.

Iedzīvotāji atkritumus šķiro aizvien vairāk, vēl lielākai aktivitātei bieži traucē nepareizi pieņēmumi

2013.gadā pieaudzis savākto otrreiz izmantojamo materiālu skaits. Savākti gandrīz par 13 000 m3 vairāk otrreiz izmantojamo materiālu nekā 2012.gadā, kas liecina par pozitīvu iezīmi - cilvēki ir sākuši atkritumus šķirot vairāk.

SIA ZAAO (ZAAO) darbības teritorijā Ziemeļvidzemē, Malienas un Pierīgas reģionos 2013. gadā visvairāk šķirots ir pudeļu un burku stikls - šie otrreiz izmantojamie atkritumi savākti par 318 tonnām vairāk nekā 2012. gadā. Otrs šķirotākais otrreiz izmantojamais materiālu veids ir makulatūra, kas savākta par 106 tonnām vairāk, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Savukārt PET pudeles 2013. gadā savāktas par 15 tonnām vairāk, kas ir aptuveni 375 000 PET pudeļu.

ZAAO pagājušajā gadā rīkoja vairākas šķiroto atkritumu vākšanas akcijas, piemēram, lauksaimniecībā izmantoto plēvju bezmaksas savākšanas akciju lauksaimniekiem, kas nesusi rezultātus. Tāpēc uzņēmums arī turpmāk meklēs veidus kā rosināt ar vien vairāk cilvēku pievērsties atkritumu šķirošanai. 2014.gada vasarā tiks organizētas nolietotās elektrotehnikas un pudeļu, burku stikla vākšanas akcijas. Šobrīd vēl ir iespēja piedalīties fotokonkursā "Mana ģimene EKO laukuma apmeklētāja" - nest uz EKO laukumiem otrreiz izmantojamos materiālus, nofotografēties un pretendēt uz balvām.

Nereti dzirdams stereotips, ka šķirotos atkritumus poligonā noglabā kopā ar sadzīves atkritumiem. Tā nebūt nav. ZAAO ir noslēdzis vairākus sadarbības līgumus ar uzņēmumiem gan Latvijā, gan ārvalstīs, kas veic otrreiz izmantojamo materiālu pārstrādi. Piemēram, sašķirotās PET pudeles nonāk Jelgavā, rūpnīcā "PET Baltija", bet sadzīves ķīmijas un kosmētikas iepakojumi un polietilēna plēves nonāk rūpnīcā "Nordic Plast", Olainē. Runājot par kartonu, tad šī otrreiz izmantojamā izejvielu grupa pārsvarā nonāk Lietuvā rūpnīcā "KlaipėdosKartonas", bet makulatūra tiek nogādāta uz Poliju, Vāciju, Ukrainu vai citām rūpnīcām. Savukārt šķirotais pudeļu un burku stikls tiek transportēts uz rūpnīcu Lietuvu, "KlaipėdosStiklas", kur tas tiek nodots otrreizējai pārstrādei.

Bieži vien, šķirojot cilvēki pieļauj kļūdas, jo nav sapratuši, kas īsti ir šķirojamie atkritumi. Cilvēki uzskata, ka krējuma, margarīna iepakojumus un vienreizlietojamos traukus ir jāmet šķiroto atkritumu savākšanas konteineros. Vēlamies atgādināt, ka tie nav otrreiz izmantojamie materiāli. Otrreiz izmantojamie materiāli, kurus drīkst mest šķirošanai paredzētajos konteineros ir sadzīves ķīmijas un kosmētikas iepakojumi, PET pudeles, makulatūra, kartons, pudeļu un burku stikls un metāls. Kā vēl viena no populārākajām pieļautajām kļūdām, šķirojot atkritumus, ir "Rīgas Balzāma" pudeļu izmešana konteineros, kas paredzēts pudeļu un burku stiklam. "Rīgas Balzāma" pudele sastāv no māla un smilšu maisījuma, kas nav stikls, tāpēc atgādinām, ka stiklam paredzētajos konteineros drīkst izmest tikai un vienīgi pudeļu un burku stiklu bez pārtikas atkritumu piemaisījumiem.

Jāatzīst, ka daudzos gadījumos cilvēki, kuri nav pievērsušies šķirošanai, nešķirotus sadzīves atkritumus izmet šķirotajiem atkritumiem paredzētajos konteineros, tādejādi vairāku šķiroto konteineru saturu padarot par otrreizējai pārstrādei nederīgu. Aicinām iedzīvotājus būt aktīviem, sazināties ar ZAAO vai pašvaldības policijai, ja tiek konstatēti gadījumi, kad kāds izmet savus sadzīves vai lielgabarīta atkritumus pie publiskajiem šķirošanas konteineriem.

ZAAO Šķiroto atkritumu savākšanas daļas vadītāja Ginta Gailuma norāda: "Viens no iemesliem, kāpēc cilvēki izvairās no šķirošanas ir valdošais mīts, ka šķirošana ir grūta un laikietilpīga, turklāt iedzīvotāji neinteresējas, kas ir un nav šķirojami atkritumi. ZAAO nodrošina informāciju par šķirojamajiem materiāliem gan savā mājas lapā, gan dažādos izdales materiālos, gan speciālisti ir gatavi doties pie iedzīvotājiem, stāstīt un mācīt, kā pareizi šķirot atkritumus."

Runājot par ieguvumiem, šķirojot atkritumus, vēlamies uzsvērt, ka tā ir iespēja iedzīvotājiem samazināt savas izmaksas par sadzīves atkritumu izvešanu, jo sašķirotais tiek savākts bez maksas. Tā ir arī iespēja taupīt dabas resursus, jo otrreiz pastrādājamo materiāli nonāk jaunā apritē un no tiem ražo jaunas preces. Šķirojot atkritumus, samazinās poligonos noglabājamo atkritumu daudzums, tiek veicināta moderna atkritumu apsaimniekošana. Paredzams, ka laikam ejot, šķirošana kļūs vēl precīzāka un detalizētāka.