Sveicināti vortālā www.atkritumi.lv!
 

29.03.2014.

Pārstrādei arvien nodod tikai ceturto daļu no videi kaitīgajiem atkritumiem

Pēc A/S "Latvijas Zaļais elektrons" datiem 2013. gadā populārākajās preču grupās iedzīvotāji visaktīvāk nodevuši: monitorus - 46% no šajā gadā realizētā apjoma, maza izmēra tehniku - 33%, IT un elektronisko sakaru iekārtas (datorpeles, printeri, skaļruņi, procesori, klaviatūras, kopētāji, projektori u.c.) - 28%, liela izmēra mājsaimniecības iekārtas (veļasmašīnas, elektriskās cepeškrāsnis, mikroviļņu krāsnis, radiatori u.c.) - 25.4%, mobilos telefonus - 25%, televizorus - 25%, liela izmēra dzesēšanas iekārtas (ledusskapji, saldētavas u.c.) - 25%.

Direktīva nr. 2012/19/ES paredz, ka uz katru Latvijas iedzīvotāju pārstrādei gadā ir jānodod 4kg elektrisko un elektronisko iekārtu, Latvijā šis skaitlis gan sasniedz tikai pusi no vajadzīgā apjoma. Tas lielā mērā ir saistīts ar sabiedrībā izveidojušos krāšanas kultu: ,,Kaut arī saplīsis un nedarbojas, jāglabā - varbūt tomēr noderēs!’’. Tomēr liela sabiedrības daļa neapzinās, ka tādejādi riskē ar savu un apkārtējo veselību, kā arī nodara kaitējumu videi. Tas ir gan ražotāju un pārdevēju, gan pārstrādātāju un patērētāju organizāciju uzdevums izglītot un informēt sabiedrību par šādas rīcības sekām.

Jaunā direktīva par elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumiem paredz, ka jāizveido sistēmas kas ļauj EEIA nodot atpakaļ bez maksas to lietotājiem. Piegādājot jaunu izstrādājumu, izplatītāji ir atbildīgi par attiecīgo atkritumu atkritumu vienību atpakaļnodošanas iespēju vismaz bez maksas, ja attiecīgā iekārta ir līdzīga tipa un veikusi tādas pašas funkcijas, kā piegādāta iekārta. Kā arī mazumtirdzniecības veikalos (kuros ir vismaz 400 m2 lielas EEI pārdošanas platības) vai tiešā to tuvumā izplatītāji nodrošina ļoti mazu EEIA (neviens ārējais izmērs nedrīkst pārsniegt 25cm) savākšanu no galapatērētājiem bez maksas, nenosakot par pienākumu iegādāties līdzvērtīga veida EEIA.

Kā nodot nederīgās elektriskās un elektroniskās iekārtas?

Lielās nolietotās elektrotehnikas savākšanu varat pieteikt, zvanot uz “Latvijas Zaļais elektrons" bezmaksas tālruni 800 00 515. Pakalpojums Rīgā un Pierīgā ir bez maksas. Zvanot uz norādīto tālruni, iespējams uzzināt arī papildus informāciju par atkritumu punktu atrašanās vietām, pieņemtajiem atkritumu veidiem, darba laikiem un kontaktiem visā Latvijā. Savukārt mazās nolietotās elektrotehnikas savākšanai “Latvijas Zaļais elektrons" ir izvietojis īpašas kastes "Maxima X", "Maxima XX" un "Maxima XXX" veikalos. Tāpat vecās elektropreces var nodot "RD Electronics" veikalos.