Sveicināti vortālā www.atkritumi.lv!
 

16.11.2015.

"H&M" pieņem lietotās drēbes un iestrādā jaunos modeļos

Vecās drēbes tiek vienkārši izmestas. 95% no pasaulē saražotajiem tekstilizstrādājumu kalniem, pēc ekologu aprēķiniem, varētu tikt izmantoti atkārtoti vai pārstrādāti, ideālā sasniedzot nulles ciklu – bezatkritumu tehnoloģiju.
Zināmi trīs R veidi (reduce, reuse, recykle), kā pagarināt apģērbu izmantošanas laiku. Pirmais – apģērbu valkāt atkārtoti kā lietotu. Otrais, liekās drēbes var pārtaisīt jaunos izstrādājumos vai tekstilu pārvērst par citu produktu, piemēram, tīrīšanas lupatiņām. Trešais, apģērba materiālu var pārstrādāt principiāli jaunā izstrādājumā – jaunās tekstilšķiedrās vai, piemēram, ēku siltumizolācijas materiālā kā ekovate.
Zviedrijā bāzētais "H&M" ("Hennes & Mauritz"), kas 1947. gadā sāka kā mazs dāmu apģērba veikaliņš Vasterosā (Zviedrija), kļuvis globāls un atvēris vairākus veikalus arī Latvijā. "Mēs vēlamies padarīt modi ilgtspējīgu un ilgtspēju modernu. Ilgtspējība ir aicinājums reālai ekonomiskai, sociālai un ekoloģiskai rīcībai," pārliecināts Karls Johans Persons, "H&M" valdes priekšsēdētājs.
Lai samazinātu kokvilnas audzēšanas negatīvo iespaidu uz dabu, "H&M" savu produktu ražošanā lieto bioloģisko kokvilnu, uzlaboto kokvilnu (Better Cotton) un pārstrādāto kokvilnu. Pērn firma to izmantoja piektdaļā no kopējā kokvilnas izmantošanas apjoma. Saskaņā ar tekstila biržas "Organic Cotton" tirgus pārskatu "H&M" sertificētu bioloģisko kokvilnu izmanto vairāk nekā jebkurš cits pasaulē. Šobrīd uzņēmuma mērķis ir līdz 2020. gadam izmantot tikai ilgtspējīgu kokvilnu.
Kompānija "H&M" pirmie uzsāka globālu apģērbu savākšanas iniciatīvu, kas pirmām kārtām ir vides saudzēšanas projekts. Veikala klienti var nodot jebkuru nevajadzīgu apģērbu daudzos "H&M" zīmolu veikalos visā pasaulē. 2013. gadā firma savāca trīs tūkstošus tonnu apģērba. 2014. gadā "H&M" savāca 7,6 tūkstošus tonnu nevajadzīgu tekstila izstrādājumu, no kuriem pietiktu vairāk nekā 38 miljoniem T kreklu.
"Mēs piedāvājam pircējiem vienkāršu risinājumu, nododot savus nevajadzīgos apģērbus un mājas tekstilpreces "H&M" veikalos, darīt labu apkārtējai Latvijas videi. Samazinot vietējās izgāztuvēs nonākušo atkritumu daudzumu, mēs vēlamies samazināt modes industrijas ietekmi uz apkārtējo vidi. Latvijā apģērbu vākšanas iniciatīva darbojas visos "H&M" veikalos un tur pieņem jebkura zīmola un jebkādā stāvoklī esošu apģērbu un mājas tekstilpreces," informē Sanita Kalniņa, "H&M" sabiedrisko attiecību vadītāja Latvijā.
Kopš 2014. gada Latvijas "H&M" veikalos iespējams nodot arī nevajadzīgās mājas tekstilpreces. Par katru nodoto maisiņu tiek izsniegts 15% atlaižu kupons vienai precei nākamajā pirkumā. Šogad Latvijā ir jau savākta 91 tonna tekstila izstrādājumu. Savāktās preces nogādā tuvākajā pārstrādes rūpnīcā, ar rokām sašķiro un atkarībā no derīguma pakāpes izmanto vēlreiz, pārveido vai pārstrādā.
Šobrīd Latvijas "H&M" tirdzniecībā ir piecas klasiskas džinsu lietas, kuru sastāvā vismaz 20% materiāla ir pārstrādāta kokvilna, kas veidota no "H&M" apģērbu vākšanas iniciatīvā savāktajām lietām. Uzņēmuma mērķis ir šogad vismaz trīs reizes palielināt šādu apģērbu modeļu skaitu. Tehnoloģiskie risinājumi pagaidām neļauj jaunos izstrādājumos lietot vairāk nekā 20% pārstrādātās kokvilnas. Lai pārvarētu šo slieksni, uzņēmums pastiprināti investē naudu pētniecībā un inovācijā. Tas nākotnē nozīmētu, ka cilvēki varēs drēbes atkritumos neizmest, bet nodot atkārtotai pārstrādei.
Andris Ozoliņš
Latvijas Avīze