Sveicināti vortālā www.atkritumi.lv!
 

26.01.2016.

Lai mazāk atkritumu

Pilna servisa pasākumu aģentūra Pareizā ķīmija ikdienā strādā pie pasākumu rīkošanas gan privātiem, gan valsts klientiem, organizējot gan vietēja, gan starptautiska līmeņa pasākumus, piemēram, festivālu Laba daba. Aģentūras pārstāve Elīna Brīdaka stāsta, ka, rīkojot pasākumus, aizvien cenšas ņemt vērā pasākumā izmantoto detaļu ietekmi uz vidi un drošību; arī klientu izglītotība pieaug, taču tikpat svarīga ir arī apmeklētāju rīcība, ne tikai organizatoru nodomi: «Videi draudzīga pasākuma īstenošanai bieži vien šķēršļus liek dārgākas izmaksas, ko ne vienmēr pasākuma pasūtītājs var atļauties. Otrs galvenais iemesls ir sabiedrības neizglītotība. Šo situāciju noteikti mainītu likumdošanas uzlabojumi vides aizsardzības jomā un izglītojošas un sabiedrību informējošas akcijas, kaut vai par tik elementāru lietu kā atkritumu šķirošana. Publiskos pasākumos organizatori var izvietot atkritumu šķirošanas konteinerus, taču, ja apmeklētāji nemācēs pareizi šķirot, no konteineriem nebūs jēgas.
Daudzi klienti domā, kādu papīru izmanto viņu pasākumos, cik daudz to tērē, kādā iepakojumā saiņo piemiņas dāvanas, ar kādiem zīmuļiem vai pildspalvām raksta. Vēl citi klienti ir pārgājuši uz elektronisko ielūgumu formātu. Taču ir arī tādi, kuriem tas nav svarīgi.
Festivālā Laba daba dalījām pārnēsājamos pelnutraukus. Tas aiztaupīja izsmēķu vākšanu pēc pasākuma, vide bija tīrāka. Iesaku arī aizdomāties, vai tiešām nepieciešamas plastmasas glāzes, ja var iegādāties kartona traukus. No tiem ir pat patīkamāk baudīt ēdienu un dzērienu. Savukārt apmeklētāji noteikti varētu padomāt, ko viņi ņem līdzi uz pasākumiem, vai tas nerada daudz lieku atkritumu. Pilsētas ietvaros uz pasākumiem viszaļāk ir braukt ar velosipēdu. Arī uz festivālu Laba daba aicinām ierasties ar velotransportu pat no Rīgas, jo Rīgā iespējams iekāpt vilcienā līdz Siguldai un tālāk mērot 10 kilometru līdz festivāla vietai ar riteni. Braucot ar velosipēdu, paņem līdzi arī mazāk mantu, kas varētu vēlāk pārvērsties atkritumos.»

***

Zaļam pasākumam svarīgi:
Norises vieta. Vai pasākums notiks iespējami tuvu lielai daļai apmeklētāju? Vai vajadzības gadījumā varēs nakšņot turpat netālu? Vai tā ir pašvaldība ar ilgtspējīgu vides politiku?
Transports. Vai uz pasākumu var atnākt kājām, atbraukt ar velosipēdu un droši to novietot, izmantot sabiedrisko transportu, vai aicināt doties uz pasākumu kopā, ja jābrauc ar auto? Vai zaļi ieradušies apmeklētāji var cerēt uz atlaidi pasākuma ieejas biļetei? Vai pasākuma norisei nepieciešamo piegādājat vienā reizē ārpus sastrēgumstundām?
Enerģija. Vai iespējams izmantot mazāk enerģijas? Vai iespējams izmantot atjaunīgo enerģiju, ko Latvijā varam atpazīt pēc marķējuma EKOenerģija? Tas ne tikai dara labu videi, bet arī taupa pasākuma izmaksas.
Ūdens. Vai dzeramo ūdeni var piegādāt lielākā tilpumā no vietējā dziļurbuma, nevis daudz mazās plastmasas pudelītēs? Vai pasākuma norise neradīs ūdens resursu piesārņojumu?
Pārtika. Vai priekšroku dodat vietējiem ražotājiem? Vai pārtika ir sezonai atbilstoša? Vai pieejami veģetāri ēdieni? Vai bioloģiski noārdāmos atkritumus varēs šķirot?
Pirkumi un pakalpojumi. Varbūt ir iespēja nepieciešamo nevis iegādāties, bet īrēt? Vai pazīstat ekomarķējumu? Vai iepirkums ir zaļš? Vai iztiksiet bez pārpalikumiem, vai varat pirkt vairāk, lai būtu mazāk iepakojuma atkritumu?
Atkritumu apsaimniekošana. Vai būs iespēja šķirot atkritumus? Vai pasākumā varēs iztikt bez liekiem atkritumiem? Vai to, kas vēlāk pārtop atkritumos, var aizstāt kas cits, piemēram, drukāta bukleta vietā izmantot reklāmu tiešsaistē?

@ Kitija Balcare, Diena