Sveicināti vortālā www.atkritumi.lv!
 

30.12.2016.

Cenu kāpumu jutīs pēc pāris mēnešiem

Iespējams, paaugstinātā dabas resursu nodokļa dēļ celtie tarifi mudinās vairāk šķirot atkritumus
No 2017. gada 1. janvāra likme par vienas tonnas sadzīves atkritumu apglabāšanu poligonos pieaugs divas reizes, un tā būs 25 eiro. To paredz Saeimas pieņemtie grozījumi Dabas resursu nodokļa (DRN) likumā. Atkritumu radītājiem likmes pieaugums maksu par nešķiroto atkritumu apsaimniekošanu sadārdzinās par aptuveni 15 līdz 20%, prognozē Latvijas Zaļais punkts (LZP). Taču no nozares pārstāvjiem dzirdama arī vēl pesimistiskāka prognoze par iespējamo atkritumu izvešanas tarifu kāpumu pat par 30%.
Lai arī likmes paaugstināšana sadārdzinās maksu par nešķiroto atkritumu izvešanu, ietaupīt būs iespējams, šķirojot atkritumus, teikts LZP paziņojumā presei. Tur arī citēts LZP direktors Kaspars Zakulis, kurš atgādina: «Eiropas Savienības regulas paredz, ka nākamo desmit gadu laikā ap 90% atkritumu jābūt sašķirotiem. Pašlaik Latvijā tiek sašķiroti tikai ap 18% atkritumu, tāpēc DRN likmes celšana no valsts puses ir ne tikai resursu pārdomātas izmantošanas veicināšana un attiecīgo rādītāju sasniegšana, bet arī kārtīgs pamudinājums mūsu sabiedrībai kļūt zaļākai un pievērst uzmanību apkārtējai videi. Turklāt sašķirotie atkritumi ar nodokli netiks aplikti, tātad atkritumu šķirošana ir arī veids, kā ietaupīt ikmēneša izdevumus.»
Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācijas izpilddirektors Armands Nikolajevs Dienai saka, ka grozījumi pieņemti reizē ar valsts budžeta likumprojektu paketi, tāpēc iznākusi steiga un visi atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi pat nav paspējuši brīdināt iedzīvotājus, turklāt šo uzņēmumu tarifi jāsaskaņo ar pašvaldībām. «Cilvēki izmaiņas sāks just februārī martā. Paredzu, ka dažiem uzņēmumiem būs problēmas saskaņot tarifu izmaiņas ar pašvaldībām, jo nākamais ir vēlēšanu gads,» pieļauj A. Nikolajevs. Viņaprāt, tas, cik daudz iedzīvotāju izvēlēsies atkritumus šķirot, lielā mērā atkarīgs no namu apsaimniekotāju ieinteresētības un godaprāta, jo ne visiem patīkot, ka pagalmā stāv daudzi konteineri.
Par gaidāmajām izmaiņām Diena vaicāja arī namu apsaimniekotāju pārstāvjiem. Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Ģirts Beikmanis, kurš vada arī SIA CDzP, kas apsaimnieko ēkas Cēsīs un Siguldā, stāsta: «Cilvēki izrāda interesi ne tikai par šķirošanu, bet meklē dažādus risinājumus, lai būtu lētāk. Ne vien es, bet arī citi namu apsaimniekotāji ir vērsušies pie atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem, lai būtu lielāka atkritumu šķirošanas pieejamība.» Esot arī tādi iedzīvotāji, kuri vēlas sarunāt pa tiešo ar atkritumu apsaimniekotāju, ka tieši diviem konkrētiem dzīvokļiem uzstādīs atsevišķu mazāku konteineru pagalmā, kuru izvedīs retāk un būs mazāk jāmaksā. Šādu risinājumu Ģ. Beikmanis gan neatbalsta un to izskaidrojis arī idejas autoriem: «Tā mēs nonākam līdz absurdam. Vai tad šādu konteineru pa nakti slēgs ciet? Un lielos konteinerus tāpat retāk neviens neizvedīs. Jābūt vienotai politikai, un ir vēlams, lai pagalmā starp vairākiem daudzdzīvokļu namiem būtu viena uzņēmuma konteineri.» Tomēr viņš atzīst, ka pie katras mājas atkritumu šķirošanas iespēju nodrošināt nevar.
Lielākā galvaspilsētas ēku apsaimniekošanas uzņēmuma SIA Rīgas namu pārvaldnieks (RNP) mājaslapā atrodama informācija par tarifu paaugstināšanu, taču nav norādīts, cik tieši tas būs, jo atkarībā no uzņēmuma tarifs var atšķirties. RNP pārstāve Santa Vaļuma Dienai norāda, ka nesen veiksmīgi beidzies kopā ar SIA Clean-R veiktais eksperiments Meiju ielā 2, kur konstatēts, ka, šķirojot atkritumus, mājas iedzīvotāji sasnieguši 20% sadzīves atkritumu samazinājumu. Provizoriskais ietaupījums 70 dzīvokļu mājai gada griezumā varētu sasniegt 100 eiro. «Vienīgais, kas jāpārvar, ir cilvēku kūtrums un slinkums,» uzskata S. Vaļuma.
ATKRITUMU šķirošana ir veids, ka samazināt izmaksas par atkritumu izvešanu, taču gluži pie katras mājas tik daudzus konteinerus, visticamāk, neizvietos.

@ Atis Rozentāls, Diena