Sveicināti vortālā www.atkritumi.lv!
 

04.01.2017.

Ja nešķiro, tad atkritumu izvešana dārgāka

No 1. janvāra sadzīves atkritumu izvešana sadārdzinās par 10 līdz 20% Tā kā šogad par nesašķirotu sadzīves atkritumu uzglabāšanu poligonos dabas resursu nodoklis pieaudzis vairāk nekā divas reizes salīdzinājumā ar pagājušo gadu, iedzīvotājiem jārēķinās ar sadzīves atkritumu izvešanas pakalpojumu tarifu kāpumu. Pilsētu un novadu uzņēmumi skaidro, cik būs jāmaksā privātmāju un daudzstāvu dzīvojamo namu iedzīvotājiem.

No 1. janvāra paaugstinātais dabas resursu nodoklis iedzīvotājiem sadārdzinās sadzīves atkritumu izvešanu par 10 līdz 20%
Pēc Saeimā pieņemtajiem grozījumiem Dabas resursu nodokļa likumā nodokļa likme paaugstināta vairāk nekā divas reizes. Līdz šim maksāto 12 eiro vietā šogad par nesašķirotu sadzīves atkritumu uzglabāšanu poligonos jāmaksā 25 eiro par tonnu.
Pilsētu un novadu uzņēmumos, kas nodarbojas ar sadzīves atkritumu izvešanu, jautāju, ar kādiem papildu izdevumiem šogad jārēķinās ģimenes privātmāju un daudzstāvu dzīvojamo namu iedzīvotājiem.

Vedēji mierina
Apsaimniekošanas uzņēmuma "Clean R" (nodarbojas ar sadzīves atkritumu izvešanu Rīgā un vairāk nekā desmit novados) valdes loceklis Guntars Levies apgalvo, ka nešķiroto sadzīves atkritumu izvešanas sadārdzinājums nepārsniegšot 10%. "Tā kā viens iedzīvotājs "saražo" vidēji trīs četrus kubikmetrus atkritumu gadā, izdevumi pieaugšot vien par aptuveni 30 centiem mēnesī vienam iedzīvotājam," viņš lēš.

Arī pašvaldību kopuzņēmuma "ZAAO" pārstāve Zane
Legzdiņa apstiprina, ka 28 Vidzemes pilsētu un novadu iedzīvotājiem nešķiroto sadzīves atkritumu izvešana sadārdzināsies par 7% jeb par 85 centiem kubikmetrā. "Sadārdzinājums skars nesašķirotos sadzīves atkritumus, savukārt otrreizējai pārstrādei derīgos materiālus ZAAO arī turpmāk savāks no iedzīvotājiem bez maksas," viņa saka.
Uzņēmuma "Jelgavas komunālie pakalpojumi" valdes loceklis Alvils Grinfelds atklāj, ka šogad jelgavniekiem, kas dzīvo ģimenes privātmājās, viena 140 litru konteinera iztukšošana sadārdzināsies par 10 centiem, bet 240 litru konteinera iztukšošana par 18 centiem jeb par 76 centiem vienam izvestajam kubikmetram. Savukārt daudzstāvu dzīvojamos namos vienam iedzīvotājam nesašķiroto sadzīves atkritumu izvešana būšot dārgāka par 10 centiem mēnesī.
"Uz poligonu "Brakšķi" aizvedam vidēji tikai 28% visu pieņemto sadzīves atkritumu, bet pārējie pirms tam tiek sašķiroti un nodoti tālākai pārstrādei citiem uzņēmumiem. Tādējādi dabas resursu nodokļa radītais sadārdzinājums būs niecīgs - tikai par 4,2% vienam izvestajam kubikmetram," piebilst Jelgavas uzņēmuma valdes loceklis Alvils Grīnfelds.

Citur sadārdzinājums lielāks
Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma "Eko Kurzeme" (strādā Liepājā un vēl septiņos tuvākajos novados) izpilddirektors Andris Karlsons paredz, ka caurmērā pakalpojums sadārdzināsies par 15%.
Daugavpils pašvaldības uzņēmuma "Komunālās saimniecības pārvalde" vides inženieris Kaspars Laizāns vēsta, ka šogad gan ģimeņu privātmāju īpašniekiem, gan daudzdzīvokļu namos dzīvojošajiem kubikmetra nešķirotu sadzīves atkritumu izvešana maksās 9,39 eiro (bez PVN). Līdz šim bija jāmaksā 7,31 eiro par vienu kubikmetru, tādējādi sadārdzinājums būs jūtamāks. "Maksa par sadzīves atkritumu savākšanu un pārvadāšanu - 2,15 eiro bez PVN par kubikmetru, kā arī sabiedrisko pakalpojuma regulatora apstiprinātais tarifs par sadzīves atkritumu apglabāšanu atkritumu poligonā - 3,24 eiro bez PVN par kubikmetru - saglabājas līdzšinējā, bet līdz šim dabas resursu nodoklī iemaksāto 1,92 eiro vietā šogad jāmaksā 4 eiro par kubikmetru, kas sadārdzina pakalpojumu," paskaidro Daugavpils pašvaldības uzņēmuma pārstāvis.

Šķirojot var ietaupīt
'Tā kā dabas resursu nodoklis par sadzīves atkritumu glabāšanu poligonos, visticamāk, ari turpmāk celsies, vienīgais veids, kā iedzīvotāji var samazināt šos izdevumus, ir atkritumu šķirošana," teic uzņēmuma "Clean R" pārstāvis Guntars Levies, "jo par šķiroto atkritumu izvešanu nav jāmaksā. Ari mūsu līdzšinējā pieredze liecina, ka tiem daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem, kuri spēj vienoties par sadzīves atkritumu šķirošanu, iznākumā samazinās apsaimniekošanas izdevumi." Tāds arī ir nodokļa mērķis - panākt, lai iedzīvotāji vairāk šķiro.
Pērn Rīgā pašvaldības uzņēmuma "Rīgas namu pārvaldnieks" apsaimniekotajā 70 dzīvokļu namā Meiju ielā 2 iedzīvotāji atsaucās uzņēmuma "Clean R" un apsaimniekotāja piedāvājumam sākt sadzīves atkritumu šķirošanu. Kopš uzsākšanas trijos mēnešos tika panākts, ka pēc sašķirošanas izvedamo sadzīves atkritumu apjoms bija mazāks par 20%. Kā stāsta uzņēmuma pārstāvis, Meiju ielas nama iedzīvotāji, šķirojot atkritumus, gadā varot ietaupīt ap 100 eiro.
Arī Daugavpils pašvaldības uzņēmuma pārstāvis Kaspars Laizāns stāsta, ka pilsētas uzņēmumiem pēc to pieprasījuma "Komunālās saimniecības pārvalde" bez maksas uzstāda atkritumu konteinerus, kuros sašķirotos atkritumus izved bez maksas. Daugavpilī pašvaldība izveidojusi speciālu šķiroto savākšanas laukumu, kurā jebkurš iedzīvotājs vai uzņēmums var nodot sašķirotos atkritumus bez maksas. Sašķirotos atkritumus var ari tieši nogādāt poligonā "Ciniši", kur tos tāpat pieņem bez maksas.
"Lielāka nodokļa likme veicinās gan sadzīves atkritumu šķirošanu, gan pārstrādi. Tā kā sašķirotie atkritumi ar nodokli netiks aplikti, ar šķirošanu iedzīvotāji var ietaupīt mēneša izdevumus," saka uzņēmuma
"Latvijas Zaļais punkts" direktors Kaspars Zakulis. Viņš gan atzīst, ka pašlaik Latvijā tiek sašķiroti tikai ap 18% sadzīves atkritumu. Bet Eiropas Savienības regulas paredz, ka nākamo desmit gadu laikā jābūt sašķirotiem ap 90% atkritumu.

Jāprasa nama apsaimniekotājam
Tomēr ne visiem iedzīvotājiem pašlaik ir iespējas šķirot sadzīves atkritumus, jo daudzu namu pagalmos ir novietoti vien parastie atkritumu konteineri.
"Sadzīves atkritumu šķirošana vispirms atkarīga no iedzīvotāju gribas to darīt. Viņiem būtu jāprasa nama apsaimniekotājam, lai tas izvēlas tādu sadzīves atkritumu izvedēju, kurš namu pagalmos novieto šķirošanai paredzētos konteinerus. Pašlaik praktiski visiem sadzīves atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem ir šādas iespējas. Diemžēl dažos uzņēmumos to negrib, tāpēc ka pēc sašķirošanas samazinās izvedamo atkritumu apjoms, līdz ar to arī par izvešanu no iedzīvotājiem saņemtā maksa," atzīst Kaspars Zakulis.

Ministrija: sadārdzinājumu nejutīs tie, kuri šķiros
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere:
"Kāds būs sadārdzinājums, tas atkarīgs no tā, kā katrā pilsētā vai novadā organizēta sadzīves atkritumu apsaimniekošana. Šie aprēķini veicami katrā pašvaldībā, organizējot atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu. Statistika rāda, ka izdevumi par šo pakalpojumu veido 0,67% no visiem mājsaimniecību izdevumiem, tātad tie nav tik ievērojami. Kaut arī nodokļa likme šogad pacelta vairāk nekā divas reizes, manuprāt, sadārdzinājums iedzīvotājiem nebūs pārlieku liels. To nemaz nejutīs tie iedzīvotāji, kuri turpmāk pievērsīsies atkritumu šķirošanai. Iedzīvotājiem jāņem vērā, ka ik gadu dabas resursu nodokļa likme pakāpeniski celsies. 2018. gadā tā būs 35 eiro, 2019. gadā - 43 eiro, bet 2020. gadā - jau 50 eiro par tonnu."

@ Zigfrīds Dzedulis, Latvijas Avīze