Sveicināti vortālā www.atkritumi.lv!
 

03.11.2017.

Lietuviešus aicina veidot videi draudzīgākas Mirušo piemiņas dienas tradīcijas

Novembra pirmajās dienās, kad lietuvieši saskaņā ar senu tradīciju apmeklē tuvinieku kapus un iededz tur svecītes, vides draugiem satraukumu rada milzīgais atkritumu apjoms, kas veidojas kapsētā.
Par Mirušo piemiņas dienas tradīcijām parasti netiek domāts no šādas puses, bet nevalstiskā organizācija "2.novembra biedrība" lēš, ka šai laikā kapsētās visā Lietuvā tiek sanesti vismaz divi miljoni stikla trauciņu, kas parafīna sveces pasargā no vēja, nemaz jau nerunājot par plastmasas svečturiem, vāzēm un podiem, kuri beigu beigās nonāk izgāztuvēs, lielākoties nešķirotā veidā, un nenoārdās vēl gadsimtiem ilgi. Situāciju padara vēl sliktāku tirgotāju reklāmas un mediju padomi, kas tieši vai netieši pamudina cilvēkus pirkt aizvien vairāk šīs kapu atribūtikas.
Organizācija jau trešo gadu cenšas mudināt sabiedrību ievērot mērenību arī mirušo tuvinieku pieminēšanā un vienlaikus mēģina ieteikt ceļus, kā šo problēmu risināt valsts un pašvaldību līmenī. Sociālajos tīklos un medijos tā aicina cilvēkus iesaistīties akcijā "Viena svece", apliecinot cieņu saviem aizgājējiem pieticīgākā veidā.
Lietuvā 1. un 2.novembrī tiek atzīmēta Visu svēto diena un Mirušo piemiņas diena jeb Veļu diena, kad cilvēki apmeklē tuvinieku kapus. Kapsētās šai laikā saplūst milzīgas ļaužu masas un līdz ar to stipri pieaug arī atkritumu apjoms.
Kā norādījis "2.novembra biedrības" priekšsēdētājs Valds Kaminsks, valsts vides aizsardzības institūciju rīcībā nav informācijas par kopējo atkritumu apjomu, kas šo divu dienu laikā veidojas kapsētās, bet 2015.gadā viņš Vides aizsardzības aģentūrā uzzinājis, ka gada pēdējā ceturksnī izgāztuvēs nonāk par aptuveni150 tonnām vairāk stikla atkritumu nekā pārējos ceturkšņos. Amatpersonas pieļāvušas, ka šo rādītāju ietekmē tieši kapu svečturi. Pati organizācija lēš, ka ik gadus šai laikā kapos nonāk vismaz divi bet varbūt pat trīs miljoni stikla svečturu.
Šķirošanas konteineru kapsētās parasti nepietiek, un galu galā viss nonāk vienā kopējā kaudzē, bet kapsētu un pašvaldību administrācijām parasti trūkst cilvēku un līdzekļu, lai nodrošinātu pienācīgu atkritumu šķirošanu.
Vides aizstāvji uzskata, ka šai problēmai ir vairāki risinājumi. Piemēram, pašvaldības varētu iesaistīt atkritumu šķirošanā bezdarbniekus un brīvprātīgos, savukārt Vides aizsardzības aģentūras reģionālās struktūrvienības varētu gādāt, lai kapsētās ir vairāk šķirošanas konteineru, un ap Mirušo piemiņas dienu aktīvāk izvest atkritumus, bet aģentūras ekspertiem būtu jāizanalizē tehniskās un ekonomiskās iespējas stikla kapu svečturus pārstrādāt Lietuvā - tas arī ļautu daudz precīzāk apzināt problēmas mērogus un atvieglot tās risināšanu. Risinājumu skaitā pieminētas pat iespējas izveidot kapu svečturu depozīta sistēmu, apliekot tos ar attiecīgu nodokli, vai ieviest kapsētu vides nodokli, iespējams, iekļaujot to apbedīšanas izmaksu struktūrā.