Sveicināti vortālā www.atkritumi.lv!
 

08.02.2021.

Ko darīt, ja atkritumu konteiners nelāgi ož

Iedzīvotājas jautājums:

Atkritumu konteiners ilgstošas lietošanas rezultātā kļuvis ļoti netīrs un slikti ož. Vai drīkstu pieprasīt to regulāri pēc noteikta laika perioda nomainīt pret citu - tīru, vai arī atliek tikai mazgāt pašai? Vai par to papildus jāmaksā? Kā rīkoties, ja konteiners sabojājies (saplīsusi vāka eņģe).

Kam jāmaksā?

Uzrunājot vairākus atkritumu apsaimniekošanas operatorus, nākas secināt, ka vienas noteiktas kārtības nav. Nosacījumi var atšķirties gan atkarībā no pakalpojuma sniedzēja, gan līguma nosacījumiem un pat no saistošajiem noteikumiem pašvaldībā, kurā konkrētais pakalpojums tiek sniegts.

Svarīgi nosacījumi pašvaldībā un pakalpojuma līgumā

“Kārtību, kādā tiek veikta sadzīves atkritumu konteinera tīrīšana un dezinfekcija, nosaka konkrētās pašvaldības saistošie noteikumi, kuros atrunāta atkritumu apsaimniekošanas kārtība novadā. Piemēram, daudzviet noteikts, ka konteineru tīrīšanu pēc iepriekšēja pieteikuma atkritumu apsaimniekotājs veic bez maksas vienu vai divas reizes gadā. Turpretī pašvaldībās, kur šāda prasība nav atrunāta vai arī, ja pakalpojumu nepieciešams saņemt biežāk, tas tiek nodrošināts atbilstoši atkritumu apsaimniekotāja individuālajiem piedāvājumiem. Saistībā par konteineru tīrīšanas iespējām jāsazinās ar savu atkritumu apsaimniekotāju,” informē SIA Eco Baltia vide pārstāve Vika Markava.

Savukārt gadījumā, ja atkritumu konteineram novēroti tehniski defekti, to nomaiņas kārtību nosaka atkritumu apsaimniekošanas operators, kurš nodrošina konkrēto konteineru tukšošanu. SIA Eco Baltia vide nokalpojušo konteineru maiņu, ja bojājumi nav saistīti ar tīšu un negodprātīgu rīcību, saviem klientiem nodrošina bez maksas pēc iepriekšēja pieteikuma.

Dažādi risinājumi

“Konteineru apsaimniekošanas kārtību nosaka iepirkuma noteikumi, pēc kuru principa atkritumu apsaimniekotājs nodrošina savus pakalpojumus. Līdz ar to konteineru uzturēšanas kārtība nav vienāda visos reģionos, rajonos, pilsētās un apkaimēs. Turklāt katrs atkritumu apsaimniekotājs saviem klientiem var piedāvāt dažādus risinājumus,” skaidro vides pakalpojumu uzņēmuma Clean R pārstāve Zane Auziņa.

Primāri reizēs, kad atkritumu konteinera stāvoklis ir neapmierinošs - ir bojāts, būtiski sasmērēts, slikti ož un tamlīdzīgi, ieteicams sazināties ar savu nama apsaimniekotāju, kurš kā līguma slēdzējs ar atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu var pieprasīt, lai nevēlamā situācija tiktu novērsta. Ja līgumu ar atkritumu apsaimniekotāju slēgusi privātpersona (parasti privātmāju gadījumā), iedzīvotājam jāsazinās ar savu atkritumu apsaimniekotāju bez starpniekiem.

No smakām var izvairīties, atkritumus šķirojot

Visbiežāk nepatīkamu aromātu cēlonis jeb ierosinātājs ir konteinerā izmestais sastāvs, tāpēc vairākas reizes gadā iespējams pieteikt konteinera dezinfekciju. Process ir vienkāršs - pēc konteinera iztukšošanas tā iekšpuse tiek izsmidzināta ar speciālu dezinfekcijas līdzekli, lai neitralizētu smaku un dezinficētu to. Dezinfekcijas reižu skaits ir dažāds, un to iespējams noskaidrot noslēgtajā līgumā vai vēršoties pie sava atkritumu apsaimniekotāja. “Iemesls, kādēļ konteineri kļūst netīri un izdala nepatīkamu aromātu, ir konteinerā izmestais saturs. Lielākais smaku izraisītājs ir slapjas pārtikas paliekas: izmestas zupas, kefīrs, biezpiens un līdzīgas lietas, kā arī svaiga gaļa un zivis, kas pūst un smako. Gadījumos ja iedzīvotāji sāk šķirot atkritumus, kā arī seko līdzi tam, kas konteinerā tiek mests, izvairoties no slapju produktu izmešanas, iespēju robežās tos noskalojot kanalizācijā, sadzīves atkritumu konteineru var ilgāk saglabāt vizuāli labā stāvoklī,” skaidro Zane Auziņa.

Konteineri atrodas ārā un ir pakļauti dažādiem ārējiem faktoriem, tāpēc iedzīvotāji var rūpēties par konteineru tīrību arī paši. Pēc pieteiktās konteinera dezinfekcijas ir vērts pēc pāris nedēļām konteineru notīrīt no ārpuses arī pašiem. Ja iedzīvotāji ir izvēlējušies šķirot bioloģiski noārdāmos atkritumus, tad konteiners tik bieži nav jātīra un ilgāku laika posmu var nesatraukties par tā vizuālo izskatu.

Svarīgi, kāpēc radies konteinera bojājums

Ja konteiners ir sabojāts tā iztukšošanas laikā, tad Clean R to apmaina pret jaunu bez maksas. Bet, ja tas sabojāts, jo tajā izmesti neatbilstīgi atkritumi, piemēram, lielgabarīta atkritumi, elektrotehnika, būvniecības atkritumi un tamlīdzīgi, konteinera nomaiņa ir maksas pakalpojums.

Toties, piemēram, atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma SIA ZAAO klienti (gan privātpersonas, gan namu apsaimniekotāji) var pasūtīt konteineru mazgāšanu par papildu samaksu. Piesakot šo pakalpojumu, klientam tiek nogādāts tīrs konteiners, netīrais tiek aizvests, mazgāšanas reižu skaits nav ierobežots. Savukārt, ja konteineram radies kāds bojājums, klientam tas jāpiesaka pa tālruni vai elektroniski, un nākamajā konteinera tukšošanas reizē, nepieciešamības gadījumā speciāli braucot, tiks veikta defektu novērtēšana. Ja konteiners ir bojāts klienta vainas dēļ (piemēram, to sagrauzis saimnieka suns vai konteiners sakusis karstu pelnu vai izsmēķu dēļ), tiks piegādāts jauns konteiners, taču izmaksas segs klients. Savukārt, ja tiks konstatēts, ka konteiners vienkārši nolietojies vai jālabo kāda detaļa nolietojuma dēļ, konteinera vai detaļas maiņa notiks uz ZAAO rēķina.

@Praktiskais latvietis, 08.02.2021.