02.01.2023.
Remonts un būvniecība rada būvgružus! Kas ir būvniecības atkritumi, kā ar tiem pareizi rīkoties un kur tos pareizi utilizēt
Lai informētu iedzīvotājus par pareizu rīcību ar būvniecības atkritumiem, aicinām iepazīties ar izglītojošu video par to, kā vispareizāk rīkoties ar šādiem atkritumiem.
Plānojot remontu ierasti domājam par krāsām, jaunām flīzēm, jaunu telpu izskatu pēc remonta, bet reti aizdomājamies, ka teju jebkuri būvniecības un remonta darbi rada būvgružus. Tādēļ vēl pirms būvmateriālu veikala apmeklējuma ir svarīgi parūpēties par to, kas un kā būvgružus izvedīs.
Noskaties video un atrodi sev ērtāko risinājumu, kā būvniecības un remonta atkritumus izvest!
Remonts un būvniecība rada būvgružus!
2. video: “Kas tas ir un ko ar to iesākt”
Remonta un būvniecības laikā rodas daudz dažāda veida atkritumi un teju neviens no tiem nav metams sadzīves atkritumu konteinerā.
Noskaties video un uzzini, kas ir būvgruži un ko ar tiem iesākt!
3. video: “Kā izvēlēties komersantu, kas būvgružus izvedīs”
Sludinājumu vietnēs netrūkst reklāmas, kas sola parūpēties par remonta un būvniecības atkritumiem jeb – būvgružiem. Noskaties video un noskaidro, kā neapjukt plašajā reklāmu piedāvājumā un izvēlēties komersantu, kas būvgružus izvedīs tālākai pārstrādei.
Sižeti ir veidoti atbilstoši Latvijas vides aizsardzības fonda projekta “Vienotu vadlīniju izstrāde un sabiedrības izglītošana par pareizu būvniecības atkritumu apsaimniekošanu un no pārstrādātiem būvniecības atkritumiem iegūtu materiālu kā vērtīgu resursu un izejmateriālu izmantošanu būvniecībā” (reģ. Nr. 1-08/185/2020) nosacījumiem.”
1. KAS IR BŪVNIECĪBAS ATKRITUMI
Būvniecības atkritumi rodas jebkāda remonta un būvdarbu laikā. Ja remonts ir saistīts ar starpsienu nojaukšanu, grīdas maiņu u. tml. darbiem, neizbēgami rodas arī būvniecības atkritumi (flīzes, dēļu gali, ķieģeļi, starpsienu konstrukcijas, vecā santehnika utt.).
SVARĪGI. Pirms sāc remontu un iegādājies jaunas flīzes, izplāno, kur liksi būvgružus!
2. VAI BŪVNIECĪBAS ATKRITUMUS DRĪKST MEST SADZĪVES ATKRITUMU KONKTEINERĀ
Būvniecības atkritumus jeb būvgružus nedrīkst mest sadzīves atkritumu konteinerā. To izvešana uz specializētu būvniecības atkritumu šķirošanas un pieņemšanas punktu ir jāorganizē pašam būvgružu radītājam.
3. KĀ PAREIZI JĀORGANIZĒ BŪVNIECĪBAS ATKRITUMU IZVEŠANA
Ir 3 varianti – katram iedzīvotājam ir iespēja izvēlies ērtāko veidu, kā utilizēt remonta laikā radušos būvniecības atkritumus!
1. Būvgružus izvest sadarbībā ar mājas apsaimniekotāju.
Mājas apsaimniekotājam nav pienākuma nodrošināt būvniecības atkritumu izvešanu, taču, sadarbojoties ar viņu, ir iespējams to noorganizēt.
Mājas apsaimniekotājs:
• norāda vietu, kur būvgruži novietojami;
• norāda datumu un laiku, kad būvgruži tiks izvesti.
2. Būvgružu izvešanai izvēlēties konteineru un komersantu. Svarīgi ir neuzķerties uz nelegāliem komersantiem, kuri būvniecības atkritumus, visticamāk, nogādās tiem nepiemērotā vietā, piemēram, mežā.
3. Nogādāt būvniecības atkritumus pašam atkritumu nodošanas laukumos, kuros pieņem būvniecības atkritumus. Šo informāciju par pieņemšanas iespējām noskaidro iepriekš, sazinoties ar konkrēto atkritumu apsaimniekošanas laukumu vai apsaimniekotāju.