Sveicināti vortālā www.atkritumi.lv!
 

16.09.2008.

Eiropas Savienība var Igaunijai uzlikt naudassodu par dabas piegružošanu

Šā gada pavasarī Igaunijas vides sakopšanas talkas gaitā savāktais lielais daudzums atkritumu ir licis Eiropas Komisijai šaubīties par Igaunijas atkritumu apsaimniekošanas sistēmas efektivitāti un tādējādi par to, vai Igaunija pilda savus pienākumus, kurus tā uzņēmās, pievienojoties Eiropas Savienībai, raksta laikraksts "Eesti Paevaleht".

Jūlijā Eiropas Komisijas Galvenā vides direktorāta direktors Mogens Pīters Karls Igaunijas Vides ministrijai nosūtīja vēstuli ar lūgumu iesniegt visu likumīgo un nelikumīgo atkritumu izgāztuvju sarakstu un aprēķinus, kas liecinātu, vai Igaunijas likumīgās izgāztuves spēj uzņemt visus gada laikā saražotos atkritumus.

"Eiropas komisijas reakcija ir loģiska, jo Igaunijā ir novērojama masveida nelikumīga atkritumu izgāšana," atzina Vides ministrijas Atkritumu apsaimniekošanas nodaļas vadītājs Pēters Ēks, kurš piekrīt Komisijas piezīmēm par Igaunijas atkritumu apsaimniekošanas sistēmas trūkumiem.

Viņš atklāja, ka vietējām pašvaldībām organizētā atkritumu izvešanas sistēma bija jāsāk jau 2005.gadā, taču pašlaik tā darbojas mazāk nekā pusē pašvaldību. "Būtībā notiek masveida likuma pārkāpšana, taču valstij diemžēl trūkst mehānisma, ar ko pagastiem piespiest rīkoties," norādīja Ēks. "Tik ilgi, kamēr atkritumu radītāji nav saistīti ar atkritumu savākšanas sistēmu vai kamēr katrai lauku sētai nebūs sava atkritumu konteinera, kurš tiek regulāri iztukšots, nenovēršami atkritumi nokļūs mežā," viņš piebilda.

Ēks neizslēdz, ka Eiropas Komisija Igaunijai var noteikt piegružošanas naudassodu. "Ja tas tā notiktu, tad tikai pēc kādiem trīs līdz pieciem gadiem pēc tiesas procesu beigām," sacīja Ēks, tomēr izteikdams cerību, ka Igaunijas valsts spēs šo jautājumu atrisināt. "Maija vides sakopšanas talka daudziem lika atmosties," viņš norādīja.

Kā pastāstīja Ēks, nesen Eiropas Komisija par atkritumu apsaimniekošanas nosacījumu pārkāpšanu Itālijai piemēroja 400 000 eiro (280 800) lielu naudassodu un ievērojamu dienas naudu, kura tiks skaitīta tik ilgi, līdz trūkumi būs novērsti.

Igaunijas atkritumu vākšanas kampaņas "Teeme Ara! 2008" galvenais organizators Rainers Nelvaks pret Eiropas Komisijas aso reakciju ir noskaņots pozitīvi. "Es ticu, ka tas cilvēkiem liks rīkoties. Līdz ar šo ziņojumu mēs vairāk saprotam šīs lietas būtību," viņš sacīja. "Ir taču apkaunojoši, ja mēs paši nespējam sakopt savas mājas apkārtni un kaimiņiem tā dēļ ir jārāda uz mums ar pirkstu," viņš piebilda.

Nelvaks valstij, pirmkārt, iesaka uzlikt norādes uz atkritumu stacijām, lai cilvēki zinātu, kur tās atrodas, kā arī ieviest iespēju atkritumu stacijās nodot atkritumus bez maksas. "Piemēram, nevajadzētu par veca ledusskapja nodošanu prasīt zelta cenu," viņš norādīja.

Nelvaks atklāja, ka līdzīgas atkritumu vākšanas kampaņas tuvākā nākotnē tiek plānotas Sanktpēterburgā un Dienvidāfrikas Republikā. Interesi ir izrādījušas arī Francija un Bulgārija. Pagājušajā nedēļā šāda atkritumu vākšanas akcija tika rīkota arī Latvijā.

Anda Zūle-Lapimā
LETA