Sveicināti vortālā www.atkritumi.lv!
 

17.09.2008.

No atkritumiem atbrīvosies videi draudzīgi

Ventspils un Rēzeknes slimnīcas kļūs par paraugu citām Latvijas slimnīcām medicīnisko atkritumu apsaimniekošanas jomā. To paredz ANO Attīstības programmas un Pasaules vides fonda projekts, kurā piedalās abas slimnīcas.

Sadedzinot medicīnas atkritumus, vidē nonāk daudz dioksīna. Lai dabai nodarītu mazāk posta, tiek meklēti ceļi, kā atbrīvoties no medicīnas atkritumiem, tos nesadedzinot, bet, piemēram, sasmalcinot vai apstrādājot mikroviļņu krāsnī. Ventspils un Rēzeknes slimnīcās notiks jaunāko tehnoloģiju iekārtu paraugdemonstrējumi, lai Latvijas veselības aprūpes iestādēm piedāvātu modernākos, drošākos un videi nekaitīgākos tehniskos risinājumus medicīnisko atkritumu utilizācijai. Medicīnas iestādēm aizvien ir liela problēma, kur likt sabojājušos vai saplīsušos dzīvsudraba termometrus, sacīja Ventspils slimnīcas valdes priekšsēdētāja Egija Siliniece. Dzīvsudrabs ir ārkārtīgi toksisks, tādēļ nav pieļaujama to izmešana parastajos sadzīves atkritumu konteineros.

Projekta ietvaros trīs gadu laikā tiks izstrādātas vienotas vadlīnijas slimnīcām medicīnas atkritumu apsaimniekošanā, jo pašlaik katrai medicīnas iestādei Latvijā ir sava sistēma, kā savākt un vai šķirot atkritumus.

Noslēgumā tiks izveidota arī valsts apmācības programma un pilnveidoti likumdošanas akti. Kopējais projekta finansējums ir 495 tūkstoši dolāru.

Ventspils un Rēzekne jau ir spērušas lielu soli pretī pareizai atkritumu apsaimniekošanai. Ventspilī infekciozie atkritumi tiek apstrādāti īpašā mikroviļņu krāsnī, padarot tos videi nekaitīgus, bet Rēzeknē iegādāts šādu atkritumu smalcinātājs. Projekts ir starptautisks, un tajā piedalās arī Argentīna, Filipīnas, Indija, Libāna, Senegāla, Tanzānija un Vjetnama.

Anita Zvingule
Latvijas Avīze