Sveicināti vortālā www.atkritumi.lv!
 

14.12.2009.

Dabas resursu nodoklis kāpina atkritumu tarifus

Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi sākuši izsūtīt brīdinājuma vēstules iedzīvotājiem par maksas paaugstināšanu, argumentējot to ar grozījumiem Dabas resursu nodokļa likumā. Tā kā nodokļa likme par tonnu no 1.janvāra būs 3 lati līdzšinējo 1,25 vietā, augs gan maksa par atkritumu noglabāšanu poligonos, gan atkritumu izvedēju noteiktā maksa iedzīvotājiem. Arī 2011. un 2012.gadā tarifus cels nodokļa likmes paaugstināšanas dēļ. Paredz, ka atkritumu izvešana sadārdzināsies par 4—8%.

Atkritumu apsaimniekošanas maksas kāpums ir neizbēgams, taču tas būs daudz mazāks nekā nodokļa likmes palielinājums, prognozē Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācijas izpilddirektors Armands Nikolajevs. Viņaprāt, tarifi pieaugs par 4 — 8%. Tarifus paaugstina pilnīgi visi poligoni, kā arī uzņēmumi, kas ar tiem saistīti, piemēram, Ziemeļvidzemes Atkritumu apsaimniekošanas organizācija (ZAAO) gan izved atkritumus, gan apsaimnieko poligonu Daibē, kura sadzīves atkritumu apglabāšanas tarifs no jaunā gada būs 17,30 latu par tonnu pašreizējo 15,55 latu vietā. Poligonu tarifi ietekmē atkritumu apsaimniekošanas maksu. To mainīs visās ZAAO apkalpotajās pašvaldībās, taču līdzšinējo divu tarifu vietā būs seši, vienojoties ar novadu vadību. Turklāt 47 bijušo pagastu teritorijā jaunais tarifs pat būs zemāks nekā līdzšinējais, bet 37 — pieaugs, norādīja ZAAO Attīstības daļas vadītājas vietnieks Kaspars Pabērzs. "Pieļauju, ka pieturās un parkos varētu vairāk parādīties atkritumu maisiņi, varbūt arī palielināsies atkritumu daudzums mežos, bet to redzēsim pavasarī. Tarifa pieaugums ir tikai uz nodokļa rēķina, apsaimniekotājs no tā neko negūs," izteicās Valmieras domes Saimnieciskās darbības koordinācijas nodaļas vadītāja Rita Jemšika. Valmierā tarifs augs no 6,25 līdz 6,71 latam par kubikmetru, kas salīdzinoši ir maz, jo jaunais tarifs daļā Mazsalacas novada pārsniegs pat 10 Ls/m3. Iedzīvotāju rēķini par atkritumu savākšanu atkarīgi no atkritumu daudzuma katrai mājai, tāpēc cenas pieaugumu katrai mājsaimniecībai prognozēt ir grūti.

Tarifu kāpumu izjutīs Ķekavas novada iedzīvotāji, kurus atkritumu apsaimniekotājs SIA Nelsens brīdinājis par tarifa kāpumu no Ls 2,82 līdz 3,31 Ls/m3. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Guntars Kokorevičs uzsvēra, ka paaugstinājums ir tikai nodokļa starpības segšanai, taču eksperti norāda uz iespēju, ka Nelsens cenšas segt zaudējumus. "Līdzšinējais tarifs bija nereāls, tas bija izsoles procedūras dempinga variants, kad firma uzvar ļoti zemās cenas dēļ," vērtē A.Nikolajevs. Rīgā SIA Nelsens tarifa 5,88 Ls/m3 vietā būs 6,40 Ls/m3. Vaicāts par dempingu Ķekavā, G.Kokorevičs izteicās: "Kāda starpība — uzņēmums ir uzņēmies saistības, un tās ir jāpilda. Paskatieties, ko citas firmas dara konkursos, un jūs sapratīsiet, kas ir dempings. Sistēma ir ļoti nesakārtota, un ne valsts, ne pašvaldības neko nedara situācijas uzlabošanai." Viens no lielākajiem atkritumu apsaimniekotājiem Rīgā SIA L&T 1.janvārī tarifu necels, bet analizēs izmaksas, rēķinoties ar Getliņu izgāztuves lēmumu paaugstināt noglabāšanas tarifus, atzina L&T direktors Reinis Ceplis.