Sveicināti vortālā www.atkritumi.lv!
 

24.01.2011.

Atkritumus iet izmest ar klienta karti

Vecrīgas iedzīvotājiem nāksies pierast pie jaunas sistēmas, kas nosaka, cik atkritumu drīkst izmest.

Vecrīgas iedzīvotājiem, kuri atkritumus nes nevis uz konteineriem, bet mašīnām, jāpierod pie jaunas sistēmas – SIA L&T ieviesusi klientu kartes un plāno stingrāk raudzīties, lai iedzīvotāji neizmestu vairāk atkritumu, kā iekļauts tarifā. Taču, lai izskaustu spontānas atkritumu kaudzes, kas krietni bojā vecpilsētas tēlu, nāksies aktīvāk iesaistīties pašvaldības policijai.

Negaidīts pārsteigums

"Kādu vakaru pie durvīm zvana – namu apsaimniekotāja pārstāvis atnesis L&T klienta karti un bukletu. Taču uz kartes tikai norādīts, ka vienā reizē var izmest 45 litru maisu, taču vieta, kurā jāieraksta reižu skaits, atstāta tukša. Negribu piedzīvot, ka mani ar visiem atkritumiem aizraida projām," stāsta Vecrīgas iedzīvotāja Anda. Viņai labāk patiktu, ja pie mājas būtu atkritumu tvertne, jo tagad nākas dzīvi pielāgot atkritumu mašīnas grafikam – tā Vecrīgā ierodas četras reizes nedēļā no plkst. 7.10 līdz 9, bet trīs reizes – no plkst. 18 līdz 19.50. Ir pieejamas triju veidu kartes – 45 litru (svars līdz 9 kg), 100 litru (līdz 20 kg) un 200 litru (līdz 40 kg) atkritumu maisu nodošanai. SIA L&T direktors Reinis Ceplis atzīst, ka pie jaunās sistēmas jāpierod un sākumā nevienu projām nedzīs, arī tad, ja viņš būs pārsniedzis limitu, bet vēlāk nāksies piemaksāt. Tas, ka uz kartes nav norādīts, cik reižu mēnesī to var lietot, esot apsaimniekotāja neizdarība. Tā kā pēc tarifa katrs iedzīvotājs maksā vidēji par 133 litru atkritumu izvešanu mēnesī (1600 litru gadā), sanāk, ka katram ģimenes loceklim mēnesī pienākas tiesības trīs reizes iznest 45 litru atkritumu maisu. R. Ceplis skaidro, ka jaunā sistēma ieviesta, jo pašlaik no Vecrīgas izvedot trīs reizes vairāk atkritumu, nekā par tiem samaksā. Vecrīgā L&T ir ap 700 klientu, kas izmanto bezkonteineru sistēmu, bet daļa no šiem klientiem ir apsaimniekotāji, tāpēc iedzīvotāju skaits, kurus skar jaunā sistēma, ir krietni lielāks. "Pašlaik bezkonteineru atkritumu savākšana ir tīrā sponsorēšana no mūsu puses, jo par 2/3 atkritumiem netiek maksāts," uzskata R. Ceplis. Pagaidām L&T savāks arī tos maisiņus, ko ļaudis vienkārši noliek atkritumu savākšanas vietās, taču ar pašvaldības policijas palīdzību šādas atkritumu kaudzes tikšot izskaustas.

Labāk būtu svērt

"Ja man noteiktu limitu, droši vien vairāk skaitītu līdzi un saspiestu plastmasas pudeles, lai aizņem mazāk vietas. Ja piedāvā jaunu kārtību, tad tā ir jāizskaidro, jo pašlaik iedzīvotāji ir pēdējie, kuriem kaut ko paziņo," saka Vecrīgas biedrības valdes priekšsēdētājs Guntis Stirna, kuram pie mājas ir konteiners. Tas uzstādīts tūristiem ļoti redzamā vietā pie Zviedru vārtiem un nedaiļo pilsētu. Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes priekšnieks Askolds Kļaviņš atkritumu apjoma ierobežojumu litros sauc par muļķīgu: "Tik liels uzņēmums kā L&T var nopirkt atkritumu mašīnas, kas aprīkotas ar svariem, karšu nolasītājiem, un iedzīvotāji maksātu par nodotajiem kilogramiem, nevis litriem. Tad būtu kārtība, jo arī Getliņiem atkritumu noglabāšanas tarifs ir par svaru, nevis tilpumu." Viņaprāt, nereģistrēto atkritumu izmešanu Vecrīgā var novērst daudz efektīvāk nekā citviet Rīgā, jo šeit ir daudz pašvaldības policistu patruļu un uzstādītas videokameras.

Atis Rozentāls
Diena