Sveicināti vortālā www.atkritumi.lv!
 

13.03.2014.

Izdodas trīs rokasgrāmatas ekoloģiska dzīvesveida piekritējiem par dzīvi ekociematos

Projekta ietvaros izdotas trīs grāmatas "Dzīvojot harmonijā. Iedvesmojoši stāsti par ekociematu pieredzi", "Eko tennoloģiju un prakses piemēri. Iedvesmojoši ekociematu stāsti" un "Uzņēmīgais ekociemata iemītnieks. Kopienas attīstības nodrošināšana ar inovatīvas zaļās uzņēmējdarbības palīdzību". Grāmatas pieejamas katrā projektā iesaistītās valsts valodā un angļu valodā. Latvijā pieejamas latviski.

Viens no veidiem, kā mācīties par ekociematiem, ir rokasgrāmatas. Tās izstrādātas kā Eiropas ekociematu virtuālā tūre, kas apraksta dažādus ekociematu modeļus un galvenos to izstrādes un vadības elementus.

Šajās grāmatās iekļautie piemēri tika sagatavoti ES Baltijas jūras programmas līdzfinansētā projekta "Ekociemati ilgtspējīgai lauku attīstībai" īstenošanas ietvaros. Tie piedāvā visinteresantākās un efektīvākās ekociematu kustības prakses Eiropā, galvenokārt Baltijas jūras reģionā.

Izdotās grāmatas apkopo Baltijas jūras reģionā esošo ekociematu pieredzes, prakses un videi draudzīgu tehnoloģiju vadlīnijas, kā arī ietver informāciju par ekociematu dibināšanu un vadību, un par ekociematos praktizēto uzņēmējdarbību. Papildus tam šī projekta rezultāti ietver arī tiešsaistes sociālā un ekonomiskā ilgtspējīguma novērtēšanas instrumentu (skatīt www.balticecovillages.eu./ecovillage-sustainability-self-evaluation-test), Baltijas jūras reģiona ekociematu ceļa (skatīt www.ecovillageroad.eu/) izveidi un rekomendācijas politikas veidotājiem.

Rokasgrāmatas atklāj atšķirīgas ekociemata dzīves ciklu stadijas, sākot no ekociemata attīstības stadijas, kad tiek izlemtas galvenās ekociemata īpatnības, un beidzot ar stadiju, kad kopiena kļūst stabila ar savām tradīcijām un labi funkcionējošu vadību. Visbeidzot, ekociemats var kļūt par centru, kas, pamatojoties uz savu pieredzi, izplata savas zināšanas par ekociematu kustību. Grāmata "Iedvesmojoši ekociematu stāsti: eko tehnoloģiju un prakses piemēri" apkopo pētījumus par dažādu ekociematu pieredzi un ir uzskatāms par vienu no "Ekociemati ilgtspējīgai lauku attīstībai" projekta rezultātiem.

Šīs rokasgrāmatas lappusēs iekļautajam materiālam savu ieguldījumu ir snieguši daudzi cilvēki. Projekts ir aptvēris lielu un daudzveidīgu ekoloģisko zināšanu kopumu, ieskaitot pētniekus, vietējo ekociematu apvienības un ekociematu iedzīvotājus. Par rokasgrāmatās iekļautajām praksēm un saturu ir atbildīgi to autori, jo stāsti atspoguļo autoru pieredzi un viedokļus. Gadījumi un stāsti nav paredzēti, lai tos lasītu kā tehnisko specifikāciju, kas detalizēti aprakstītu to, kā uzstādīt vai ieviest konkrēto tehnoloģiju praksē. Tos var raksturot kā ilustratīvus un iedvesmojošus. Tādēļ, neskatoties uz to, ka izklāstītā informācija pēc autoru domām ir ticama, tomēr tās precizitāte vai pilnīgums netiek garantēts.

Piedāvāto tehnoloģiju un prakšu piemēru un stāstu kolekcija ir izveidota, lai ietvertu vissvarīgākās ekoloģiski ilgtspējīga dzīvesveida tēmas un aspektus. Rokasgrāmata aptver sekojošas tēmas:

• Ekociemata teritorijas plānošana un projektēšana;

• Būvniecība;

• Saimniecības un apmetņu energo- risinājumi;

• Notekūdeņu apsaimniekošana;

• Sausās tualetes;

• Ekoloģiska komposta veidošana, pārstrāde un patēriņš;

• Pārtikas ražošana;

• Transports un pārvietošanās.

Visas tēmas ir svarīgas ekoloģiski ilgtspējīgai dzīvesvietai, un it īpaši tad, ja apmetne tiecas pēc maksimālas pašpietiekamības un pilnības kā ekoloģiski ilgtspējīgas sistēmas (ieskaitot, piemēram, ekoloģiskā sloga samazināšanu līdz minimumam transporta un pārvietošanās vajadzību izteiksmē). Atsevišķas nodaļas un gadījumu izpētes, protams, ir iespējams lasīt atsevišķi un neatkarīgi vienu no otras, atkarībā no lasītāja interesēm un izvēles.

Visā pasaulē mēs esam liecinieki daudzveidīgiem izsīkšanas veidiem, kas notiek visapkārt mums. Daba ir iztukšota, lielā mērā mūsu neilgtspējīgo patēriņa paradumu dēļ, kas ir saistīti ar dabas resursiem, enerģiju, pārtiku un dzīvesveidu kopumā. Mēs, cilvēki un mūsu sabiedrība, piedzīvo izsīkumu ne tikai apkārtējās dabas simptomos, bet arī sociālo, ekonomisko un psiholoģisko (vai garīgo) izsīkumu. Nepatīkamais stāvoklis bieži vien ir saistīts ar cilvēka nošķirtību un pieaugošo attālināšanos no savas tuvākās, daudzslāņainās vides, proti, no dabas, citiem cilvēkiem, kultūras un cilvēku veidotās vides un visbeidzot, no sevis paša. Mēs saskaramies ar meklējumiem, kā atgūt līdzsvaru starp ilgtspējīga dzīvesveida ekoloģisko, sabiedrisko un kultūras un ekonomisko dimensiju. Šajos meklējumos mēs varam daudz ko mācīties un iegūt no ekociematu pieredzes.

Ekociemati ir kopienas, kuru mērķis ir apvienot trīs ilgtspējīgas attīstības dimensijas holistiskā, ekoloģiskā dzīvesveidā. Tie meklē veidus, kā mazināt ekoloģisko kaitējumu, kuru ir radījusi cilvēku darbība un "tehnoloģijas", un kā radīt risinājumus, kas sekmētu un veicinātu plaukstošu, daudzveidīgu ekoloģiju (šī termina visplašākajā izpausmē). Ekociemati darbojas, kā dzīvas ekoloģisko inovāciju laboratorijas, tie attīsta ilgtspējīgus risinājumus jautājumiem, kas skar, piemēram, būvniecību, enerģijas avotus un to izmantošanu, atkritumu un notekūdeņu apsaimniekošanu, lauksaimniecību un pārtikas ražošanu, transporta un patēriņa samazināšanu.

Projekta mērķis bija veicināt ekociematu attīstību kā ilgtspējīga dzīvesveida nodrošināšanu Baltijas jūras reģiona lauku teritorijās. Projektu īstenoja projekta partneri no Lietuvas (galvenais partneris), Somijas, Latvijas, Polijas un Zviedrijas. Papildus projekts bija iesaistījis asociētos partnerus no Baltkrievijas, Vācijas, Krievijas un arī no Somijas un Zviedrijas (skatīt zemāk esošo karti). Projekts tika īstenots no 2010. līdz 2013. gadam.

Interesentiem, kuri vēlas tuvāk iepazīties ar šo literatūru, lūgums rakstīt projekta īstenotājiem- Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta Lauku vides attīstības nodaļai uz e-pastu: lasma@lvaei.lv, lai vienotos par grāmatu saņemšanu.

Ekociematu projekts tiek finansēts Baltijas jūras reģiona programmas ietvaros ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalstu. Galvenais projekta mērķis ir veicināt ilgtspējīgu ekociematu attīstību lauku rajonos Baltijas jūras reģionā. Projekts tiek īstenots no 2011. gada līdz 2013.gadam un darbojas “Baltijas jūras reģiona programmas 2007-2013? ietvaros.

Lai saņemtu turpmāku iedvesmu un informāciju par projektu, lūdzu, apmeklējiet projekta mājas lapu www.balticecovillages.eu.