Sveicināti vortālā www.atkritumi.lv!
 

17.03.2014.

Sacensības rezultējas draudzībā un, iespējams, kopīgā biznesā

Studenti Andris Gauračs, Ilze Poļikarpova, Anna Beāte Būmane, Kristīne Zvejsalniece un Vineta Gotharde satikās ideju konkursā Tieto 24, kur tika iedalīti vienā komandā. Pirms tam savā starpā neesot pazīstami, viņi spēja 24 stundu laikā (konkurss bez patraukuma noritēja vienu diennakti) atrast kopīgu valodu un izstrādāt savu risinājumu sabiedrības dzīves uzlabošanai. Viņi žūrijai prezentēja ieceri par sociālā tīkla servisa aplikāciju GriinDrop.lv. Viņu ideja konkursā triumfēja. Pēc sacensībām viņi ne tikai kļuvuši par draugiem, bet apsver domu ideju realizēt dzīvē.

«Vēlējos neikdienišķāk pavadīt dienu, satikt jaunus draugus, gūt jaunus iespaidus,» motivāciju piedalīties sacensībās pamato Ilze. Līdzīgu argumentu vadīti, sacensībās startēja arī viņas komandas biedri. Tā kā viens no sacensību organizatoru – informācijas tehnoloģiju uzņēmuma Tieto Latvia – komandu veidošanas priekšnosacījumiem bija tajā iekļaut studentus no dažādām Latvijas augstākās izglītības iestādēm un atšķirīgiem studiju virzieniem, uzvarētāju komandu veido raiba topošo speciālistu buķete – Andris Rīgas Tehniskajā universitātē apgūst datorgrafiku, arī Ilze studē turpat, bet viņai tuvāka ir vides zinātne, Anna Latvijas Universitātē skolojas par matemātiķi – statistiķi, Kristīne Rīgas Stradiņa universitātē studē politoloģiju, bet Vineta Banku augstskolā izzina inovatīvo uzņēmējdarbību.

Aplikācija zaļā dzīvesveida veicināšanai

Jaunieši stāsta, ka sacensību uzdevums bija identificēt sociālās problēmas Latvijā un piedāvāt tām risinājumu, kas ir gana plaša tēma, sākotnēji idejas bija vairākas, kas skar sabiedrisko transportu, veikalu atlaižu politiku, elektroenerģijas cenu kāpumu, taču galu galā izkristalizējās ideja par aplikāciju, kas mudinātu cilvēkus rūpēties par apkārtējo vidi un taupīt dabas resursus.

Ideju konkursa uzvarētāji iecerējuši, ka aplikācija ļautu tās lietotājiem pašiem sekot līdzi tam, cik atbildīgi viņi izmanto elektroenerģiju, aktīvi iesaistās atkritumu šķirošanā vai cik videi draudzīga ir viņu pārvietošanās, kā arī pārbaudīt sava uztura veselīgumu. «Lai arī daudzi cilvēki šķiro atkritumus, domā, kā ietaupīt elektroenerģiju, tomēr ar laiku viņiem var zust entuziasms un gribasspēks to darīt, ja viņi neredzēs, kādu labumu viņi ir devuši sabiedrībai. Tāpēc uzskatām, ka būtu nepieciešama aplikācija, kur katrs varētu reģistrēt savus labos darbus, kas rezultētos kādā ieguvumā. Piemēram, ja cilvēks nodod šķirošanai 19 000 skārda bundžu, no tām var saražot vienu automašīnas karkasu,» skaidro Andris. «Bet ja nodod 27 PET pudeles, tad no iegūtajām izejvielām var izgatavot džemperi no sintētikas,» papildina Ilze. Tāpat ikvienam aplikācijas izmantotājam būtu iespēja dalīties ar saviem panākumiem zaļā dzīvesveida sekmēšanā un salīdzināt savus rezultātus ar draugiem, radiem un paziņām, izmantojot sociālos tīklus. «Mēs uzskatām, ka iespēja redzēt savas un citu sekmes zaļā dzīvesveida ievērošanā motivēs censties vairāk,» akcentē Andris.

24 stundas ilgs sacensību gars

Kopumā sacensībās piedalījās gandrīz 100 studentu, kas bija sadalīti 23 komandās. Studenti pievērsās dažādu problēmu risināšanai – jauniešu bezdarba mazināšanai, ārstu pieejamības palielināšanai, pensionāru un cilvēku ar īpašām vajadzībām dzīves uzlabošanai, vides aizsardzībai un brīvprātīgā darba popularizēšanai. Jaunieši piedāvāja arī risinājumus iedzīvotāju ekonomiskās situācijas uzlabošanai, sabiedriskā transporta pakalpojumu modernizācijai. Ideju izstrādei bija dotas 24 stundas.

Pirmās vietas ieguvēji spriež – lai arī konkurence bija sīva un visas komandas bija piestrādājušas pie sava risinājuma sabiedrības dzīves uzlabošanā, tomēr, viņuprāt, viņu iecere izpelnījās vislielākās žūrijas simpātijas, jo «ideja bija oriģināla, nekur pasaulē vēl šāda aplikācija nav radīta, kā arī kopumā tēma – vides problēmas – mūsdienās ļoti aktuāla», pamato Andris.

Plāno turpinājumu

Jaunieši plāno savu ideju arī realizēt. «Drīzumā gaidāmas pārrunas ar Tieto Latvia par tālāku projekta virzību. Šobrīd šķiet, ka visas puses ir vienisprātis, ka idejai ir potenciāls un tā ir jārealizē,» stāsta Andris.

Studenti ir gandarīti ne tikai par uzvaru sacensībās (labākās idejas izstrādātāji ieguva arī naudas balvu – 700 eiro), bet arī par iegūtiem jauniem draugiem un zināšanām, jo, pirms komandas sāka darbu pie savu ideju izstrādes, studentiem bija iespēja noklausīties dažādu speciālistu vadītās meistarklases, piemēram, kā no idejas nonākt līdz inovācijai, kā to pārvērst veiksmīgā projektā, kā pārdot ideju. «Meistarklases deva fundamentālas zināšanas daudzās jomās, kā arī sacensības deva iespēju trenēt spējas sadarboties, strādāt komandā,» norāda Anna.

Līga Nestere
Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai