Sveicināti vortālā www.atkritumi.lv!
 

04.11.2014.

Pārsvarā šķiro atkritumus un vāc makulatūru

Aktivitātes vides aizsardzības veicināšanai savā dzīvē vairāk vai mazāk iekļāvušas daudzas Latvijas skolas, kaut arī nav ieguvušas ekoskolas statusu. Izplatītākā ir atkritumu šķirošana un makulatūras vākšana.

To īsteno arī Rīgas Hanzas vidusskolā. Skolas direktors Valdis Lapiņš stāsta, ka pie skolas ir konteineri plastmasai, metālam, stiklam un skolēni tiek informēti un mudināti atkritumus šķirot. Atsevišķi iespējams nodot arī izlietotās baterijas. «Skolēni lieto dažādas ierīces, kas darbojas ar visāda veida un lieluma baterijām, kuras ir ārkārtīgi bīstamas videi, ja nonāk kopējos atkritumos. Lai bērni zinātu, kā ar tām rīkoties un kur likt, kad izlietotas, skolā rīkojām īpašu vides speciālistu lekciju. Tagad skolēni arī mājās dalās ar šīm zināšanām un izlietotās baterijas izmet tām domātajos konteineros. Tas ir ļoti pozitīvi,» uzskata V. Lapiņš.

Skolēni nodod arī makulatūru, piedalās konkursos par tās šķirošanu un nodošanu pārstrādei. Pērn savākts ap trim tonnām papīra. «Vākšana kā tāda tomēr nav risinājums, tāpēc mudinām papīru izlietot prātīgi, jo, lai vai kā, saražošanai tiek izmantoti nocirsti koki... Apdrukājam lapas no abām pusēm, ja nu noteikti ir nepieciešams drukāt. Esam XXI gadsimtā, un teju katram ir planšete, viedtālrunis, par parastu datoru nemaz nerunājot, tāpēc ļoti daudz ko var paveikt elektroniskā vidē,» ir pārliecināts V. Lapiņš. Izslēgt aiz sevis gaismu un datorus skolā esot ierasta prakse, skola taupa arī siltumu, regulējot apkures temperatūru, siltākā laikā apkure tiek samazināta, nevis turēti vaļā logi. Skolēniem tiek rīkotas mācību ekskursijas un pārgājieni, bērni tiek mudināti sportot brīvā dabā. Pagaidām neesot bijusi konkrēta iniciatīva iegūt ekoskolas statusu, taču saudzēt vidi, pēc direktora domām, ir katras saprātīgi saimniekojošas skolas princips.