Sveicināti vortālā www.atkritumi.lv!
 

28.01.2015.

Izdegušās spuldzes videi draudzīgai pārstrādei nodod 18% iedzīvotāju

Savu laiku nokalpojušās spuldzes videi draudzīgai pārstrādei nodod vien 18% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju, liecina izlietoto spuldžu apsaimniekotāja SIA "Ekogaisma" veiktā aptauja.

Vairums aptaujāto atzinuši, ka izdegušās ekonomiskās un LED spuldzes met sadzīves atkritumos, bet neliela daļa aptaujāto izdegušās spuldzes uzkrāj mājās. Aptaujā secināts, ka 85% respondentu ir informēti, ka ekonomiskās un LED spuldzes nedrīkst mest atkritumos, bet jānodod pārstrādei veikalā, iegādājoties jaunu spuldzi, vai jādodas uz bīstamo atkritumu savākšanas punktu. Tomēr zināšanas nepasargā no videi nedraudzīgas rīcības, jo 39% no tiem, kuriem ir nepieciešamās zināšanas, ir atbrīvojušies no izdegušajām spuldzēm, nenododot tās pārstrādei.

"Ekogaisma" atgādina, ka ekonomiskās un citas gāzizlādes spuldzes ir uzskatāmas par bīstamiem atkritumiem. Sajaucot ar citiem sadzīves atkritumiem un sasitot, spuldzes gaismas kupolā esošā luminiscējošā gāzveida viela luminafors nonāk atmosfērā.

Ņemot vērā, ka luminafors satur dažus miligramus dzīvsudraba, tam lielā daudzumā nonākot atmosfērā, var rasties kaitējums apkārtējai videi un cilvēku veselībai. Nodot spuldzes videi draudzīgai pārstrādei var pie "Ekogaismas" sadarbības partneriem - atkritumu savākšanas punktos, sadzīves preču veikalos un pašvaldībās. Visu pieņemšanas punktu karte apskatāma "Ekogaismas" mājaslapā: "http://www.ekogaisma.lv/pienemsanas-punkti".

Aptaujas dati arī liecina, ka vairāk nekā puse jeb 54% respondentu mājokļa apgaismošanai nepieciešamos gaismas avotus kombinē. Proti, tiek lietotas gan kvēlspuldzes, gan ekonomiskās spuldzes, gan arī LED un cita veida spuldzes. Tikai energoefektīvās spuldzes tiek izmantotas 14% aptaujāto personu mājokļos. Savukārt tikai LED spuldzes lieto 12% aptaujas dalībnieku.

Kopumā iedzīvotāji arvien aktīvāk iesaistās izlietoto gāzizlādes jeb tā dēvēto ekonomisko spuldžu apsaimniekošanā, nododot veikalos tieši mājsaimniecībās izlietotās spuldzes pārstrādei. Par to liecina arvien pieaugošais spuldžu atkritumu apjoms, kas savākts tirdzniecības vietās, kur "Ekogaisma" izvietojusi mazizmēra ekonomisko spuldžu savākšanas kastes. 2014.gadā no iedzīvotājiem saņemts gandrīz 7000 izdegušo ekonomisko un dienas gaismas spuldžu. "Ekogaismas" savākto spuldžu atkritumu daudzums gada laikā sasniedz gandrīz 48 tonnas.

"Ekogaismas" aptauja, kas veikta pagājušā gada nogalē, notikusi dažādās Latvijas pilsētās izvietotajos saimniecības preču veikalos. Aptaujā piedalījušies vairāk nekā 500 iedzīvotāji.