Sveicināti vortālā www.atkritumi.lv!
 

02.11.2015.

Spāņi taisa ķieģeļus no makulatūras

Makulatūra ir vērtīga izejviela, ko šobrīd izmanto, lai ražotu daudzas saimniecībā noderīgas lietas.
No pārstrādāta kartona amata meistari rada velosipēdus, galdus, lampas. Daudzi uzņēmumi cenšas samazināt papīra lietošanu, izstrādājot arvien jaunas tehnoloģijas daudzkārtējai papīra izmantošanai. Savukārt spāņu zinātnieki makulatūru izmantojuši ķieģeļu izgatavošanai.
Zinātnieku komanda no Haenas universitātes Spānijā no šīs izejvielas radījusi ķieģeļus, ko ar laiku varētu izmantot būvniecībā. Tomēr pie tā vēl ir daudz jāstrādā. Ja zinātniekiem izdosies panākt, ka šo būvmateriālu var izmantot celtniecībai, jaunais produkts būtu galvastiesu pārāks par tradicionālajiem analogiem cenas un kvalitātes ziņā.
Šo ķieģeļu radīšanā zinātnieki izmantojuši vietējās papīrfabrikas celulozes atkritumus un dūņas (nosēdumus notekūdeņu tvertnēs), kas palikuši pāri pēc kombināta notekūdeņu attīrīšanas. Pēc tam šie materiāli tiek sajaukti ar mālu, ko izmanto būvniecībā. Iegūtais sajaukums tiek izspiests zem spiedes. Tādējādi tiek iegūta gara lente, no kuras griež ķieģeļus. Beigās neparastais būvmateriāls nonāk ceplī, kur tiek apdedzināts un žāvēts.
Zinātnieki secinājuši, ka šiem ķieģeļiem nav nepieciešams tik ilgs apdedzināšanas laiks kā tradicionālajiem būvmateriāliem. Pēc papīra pievienošanas celtniecības materiālam zinātnieki atklāja vēl kādu interesantu šā produkta īpašību – ķieģeļiem piemīt ļoti zema siltuma vadītspēja. Tas nozīmē, ka ķieģeļiem būs laba siltumizolācija, ja tie tiks izmantoti ēku strukturālajos elementos. Turklāt celulozes atkritumu izmantošana daļēji samazinās atkritumu poligonu noslodzi, bet būvmateriālu ražotāji varēs efektīvāk izlietot savas māla rezerves.
Spāņi sākuši ražot salīdzinoši maza izmēra ķieģeļus. To izmēri ir 3 x 1 x 6 cm. Tika testēti arī lielāka izmēra ķieģeļi, kuru kvalitāte ir līdzvērtīga. Diemžēl šiem ķieģeļiem ir samērā zema mehāniskā izturība. Zinātnieki turpina strādāt, lai uzlabotu to noturību. Iespējams, to varēs panākt, pievienojot papildu elementus: atkritumus no alus darītavām, olīveļļas rūpnīcām vai uzņēmumiem, kas nodarbojas ar biodegvielas ražošanu. Ja spāņiem izdosies jauno produktu ieviest, tā ražošanā izmantotās tehnoloģijas radīs ievērojamu enerģijas ietaupījumu un būtiski samazinās ražošanas izmaksas.
Zane Rutkovska
Latvijas Avīze