Sveicināti vortālā www.atkritumi.lv!
 

14.08.2020.

Rīgā ir uzstādītas unikālas cigarešu izsmēķu savākšanas / balsošanas tvertnes

Cigarešu izsmēķi ir viena no nozīmīgākajām vides piesārņojuma pozīcijām visā pasaulē. Lai arī Latvijā smēķēšana nav tik izplatīta kā citviet, tomēr iedzīvotāju bezatbildīgā rīcība ar izsmēķiem ir atstājusi nozīmīgas sekas mūsu dzīvajai dabai vēl uz daudziem gadu desmitiem. Tāpēc "Zaļā josta" sadarbībā ar "Philip Morris Latvia" īsteno kampaņu "Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd", skaidrojot cigarešu filtra un tajā uzkrāto vielu ietekmi uz vidi un aicinot izsmēķus izmest sadzīves atkritumu konteinerā.

Kampaņas ietvaros uzstādītas unikālas, Latvijā vēl nebijušas cigarešu izsmēķu savākšanas / balsošanas tvertnes, kurās smēķētājs ar savu izsmēķi var paust savu viedokli konkrētā jautājumā. Kampaņas ietvaros Rīgas ielās drīzumā parādīsies piecas šādas unikālas tvertnes, no kurām pirmās jau ir nodotas iedzīvotāju lietošanā pie tirdzniecības centra "Galerija Centrs", pie Modes un izklaides centra Rīga Plaza un Mūkusalas Biznesa Centra smēķētāju zonā.

"Izvērtējot citu Eiropas valstu pieredzi cīņā ar cigarešu izsmēķu piesārņojumu, "Zaļā josta" kampaņas "Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd" ietvaros radusi iespēju realizēt Latvijā vēl nebijušu, pilnīgi oriģinālu ieceri — aicinot smēķētājus ar savu izsmēķi nobalsot par vienu vai otru atbildi kādā no uzdotajiem jautājumiem," par uzstādītajām izsmēķu savākšanas / balsošanas tvertnēm stāsta "Zaļā josta" pārstāve un projekta vadītāja Laima Kubliņa. “Cigarešu izsmēķi visu laiku ir starp mums. Atbilstoši sabiedrības aptaujas datiem, visvairāk zemē nomestu izsmēķu iedzīvotāji ir novērojuši sabiedriskā transporta pieturvietās, masu pasākumu norises vietās, uz ielām pilsētās, pie sabiedriskām ēkām, kā arī ceļmalas, kur tie izmesti pa auto logu”. 

"Zaļā josta" uzsver, ka pareiza, dabai nekaitīga rīcība ar izsmēķiem ir pavisam vienkārša — izsmēķi ir jāizmet sadzīves atkritumu tvertnē vai speciālos pelnutraukos, kas uzstādīti smēķēšanas zonās. 

Cigarešu filtrs ir izgatavots no plastmasas — celulozes acetāta, kas bioloģiski nenoārdās. Tas gan nenozīmē, ka cigarešu filtri apkārtējā vidē saglabāsies mūžīgi, jo saules gaismā tie pakāpeniski sadalās ļoti sīkās daļiņās, kļūstot par mikroplastmasu. Ar laiku mikroplastmasas daļiņas nokļūst augsnē vai aizskalojas ūdenī, veidojot ūdens piesārņojumu, kas apdraud visu dzīvo dabu: gan ūdens iemītniekus, gan putnus un dzīvniekus, gan arī ietekmē cilvēka veselību.  

Atbildīga rīcība ar izsmēķiem ir nozīmīgs ieguldījums vides labklājībā un sabiedrības veselībā.