Sveicināti vortālā www.atkritumi.lv!

Sadzīves

Metāla iepakojums

Metāla iepakojums (konservu kārbas, trauciņi, aerosola flakoni, folija)

Metāla pamata izejvielas dabā atrodamas rūdās. To iegūšana prasa daudz enerģijas. Tāpēc ir izdevīgi metāla atkritumus (metāllūžņus) pārkausēt.

Metāla šķirošanas process ir salīdzinoši vienkāršs. Tos no atkritumu plūsmas atdala ar magnētu palīdzību. Viss savāktais metāls ir pilnībā pārstrādājams bezgalīgi daudz reižu.

Otrreizējā metāla pārstrāde ietaupa ne tikai dabas resursus – metāla rūdu, bet arī visus ražošanas procesā iesaistītos resursus: darbaspēku, laiku un energoresursus. Metāla iepakojums ir ūdens, gaisa necaurlaidīgs, līdz ar to nodrošina tajā ievietotā produkta sterilitāti. Liela mehāniskā izturība. Piemērots transportēšanai lielā attālumā.

Iepakojumam visbiežāk izmanto:

  • Balto jeb alvoto skārdu – var būt pārklāts ar lakas kārtiņu. Izmanto pārtikas rūpniecībā. Ja no produktiem var izdalīties sēra savienojumi, tad nedrīkst izmantot.
  • Hromētais skārds jeb bezalvas skārds – izmanto nepārtikas preču iepakošanai.
  • Alumīnija skārdu – lieto augļu konservu, iebiezināta piena ar cukuru u.c. produktu iepakojumam.
  • Melno skārdu – pārklājot ar laku iegūst konservu skārdu, ko izmanto uzspiežamo kroņkorķu ražošanai, lai hermetizētu stikla pudeles.
  • Ar polimēra kārtu pārklāts tērauds – aerosolu flakoni, uzskrūvējamie vāki.
  • Alumīniju – viegls un izturīgs, gaismas, mitruma, aromāta necaurlaidīgs, cietas vai lokanas formas, piemērota litogrāfiskai apdrukāšanai labs aizvākošanas materiāls. Izmanto dzēriena kārbu ražošanai, paplātes, trauciņi saldētiem produktiem, folija. Kombinējot ar papīra vai polimēru materiāliem iegūst lamināta iepakojumu. Var pārstrādāt un izmantot atkārtotai iepakošanai. Korodē saskarē ar sārmainiem vai skābiem produktiem.

 

Metāla atkritumi ir mazāk kaitīgi videi, jo laika gaitā sarūsē un sadalās. Tomēr arī tie bojā ainavu.


Parādīt kartē pieņemšanas vietas